Gerçek-ve-Cesur-Dost-köpekler
Gerçek ve Cesur Dost
23/09/2021
Kurt Adam Efsanesi - Hikayelerimiz
Kurt Adam Efsanesi
15/11/2021

Türkiye Süper güç olabilir mi? Süper güç olur mu? bunu biraz anlatmak istiyorum. Osmanlı zamanının süper gücüydü hiç tartışmasız. Çünkü zamanın ötesinde bir teknoloji ve devlet anlayışı vardı. Peki Türkiye süper güç mü? olabilir mi? konusuna geçmeden tanımını yapalım.

Süper Güç Olmak Nedir?

Süper güç olmak siyasetiyle ve gücü ile Dünya devletlerine etki edebilen devlet olmaktır. Bunların şartları güçlü bir ekonomi, güçlü ordu, yeraltı ve yer üstü kaynaklara sahip olma, üretim ve teknolojidir. Tarihte ise;

 • Akadlar (İlk İmparatorluk)
 • Pers İmparatorluğu
 • Makedonya imparatorluğu
 • Hitit
 • Mısır
 • Roma İmparatorluğu (14-235)
 • Moğol İmparatorluğu (1220-1294)
 • Osmanlı İmparatorluğu (1299-1922)
 • Fransa İmparatorluğu (1804-1814)
 • Britanya İmparatorluğu (1807-1949)
 • Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (1945-1991)
 • Amerika Birleşik Devletleri (1945-?)

Sayılabilirler. Bu sebeple güçlü ekonomi dendiğinde rüzgardan etkilenmeyen parası değerli olarak açıklanabilir. Güçlü ordu kendi ihtiyaçlarını kendi ülkesinden karşılayabilen teknolojik gelişimleri yakalayıp üreten, satan, geliştirebilen bir ordudan bahsediyoruz.

Yeraltı ve yer üstü kaynaklar konusu biraz tartışmalı olabilir. Söyle ki Japonya yeraltı kaynakları yok, yiyecekler bile dışa bağımlı ancak Amerika da film şirketlerin otomotiv endüstrisinde söz sahibi ama Japonya söz sahibi mi? yada ne kadar? Tartışılır. Yer üstü tarım hayvancılık ve yetişmiş insan gücü. Türkiye bu kadarına sahip mi? Bizde yiyeceklerin bir kısmını ithal ediyoruz. tarlalar ekilmiyor. Demek ki biraz bu konuda düşünmek lazım. Yetişmiş insan gücü neresindeyiz ne kadarı yetişmiş?

Zamanın ötesinde devlet anlayışı derken adalet, darbe bunların halledilmesi gerekiyor. Hiç duydunuz mu? Ordu İngiltere de Amerika da darbe yaptı. Ordu yöetime el koydu. Amerikan başkanı idam ettiler. Kanada da ordu tanklarla saraya yürüdü.

Ufolar Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com

Amerika Nasıl Küresel Güç Oldu?

1. Dünya savaşına dahil olduktan sonra 1925 yılına gelindiğinde Amerika orduyu dağıtmıştı. Hollanda ordusundan sonra Dünya üzerindeki 18. büyük orduydu. Çünkü Amerika kıtasında barış dönemi vardı. Büyük bir savaş yoktu. Neden vergi mükelleflerinin parasını böyle gereksiz bir işe harcasın ki?

2. Dünya savaşı kapıya dayandığında ise Amerika bunu bir iş fırsatı olarak gördü. Savaş onları ilgilendirmiyordu. Onlar malı avrupaya ulaştırıp parasını almak dışında bir şey yapmadılar. Gönülleri her ne kadar Britanya krallığından yana olsa da kim kime galip gelirse kabul edeceklerdi. El altından İngilizlere yardım yapmak dışında hiç bir şey yapmadılar.

Ta ki Japonların Pearl Harbor limanına yaptıkları baskına kadar. Peki hiç düşündünüz mü? o ana kadar dünyanın en çalışkan ve en kafası çalışan insanı olarak tanıdığınız Japonlar nasıl oldu da ? Amerika gibi bir deve saldırdı. Aslında durumun özeti ve cevabı şu Amerika o günlerde çokta büyük değildi.

Çakal Tüccar

Şaşırdınız değil mi? I.Dünya savaşına bir şekilde dahil olan Amerika savaşın bittiği 1918 yılından sonra tüm orduyu dağıtmıştı. Hatta ordusuna bütçe bile ayırmayı düşünmemişti. Pearl harbor limanına saldırı yapılıp savaşa girmeden önce Ameraka dünya orduları arasında peru dan sonra 18.ordusu olarak bulunuyordu. Haklısınız Avrupada bir savaş ve korkunç bir diktatör vardı. Ancak bundan Amerka’nın “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” şeklinde düşünüyordu.

Protatip Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com

Hem savaşın çıktığı günden bu tarafa İngiltere’ye ve kaynak lazım ülkelere sadece hammadde satarak karını bir anda dörde katlamıştı. Kauçuk ve kimyasal satışında el altından Almanya ya bile satış yapılıyordu. Bu savaş sürdükçe Amerika kazanacaktı. İngiltere ye el altından asker mühimmat verirken kendi ticaret gemilerinin vurulması umurunda bile değildi Amerika’nın. Pearl harbor limanına saldırı olacağını önceden haber alan Amerikalılar. Aman canım bizimle ne işleri var? diye düşünüp Japon saldırısına da inanmadılar. Bir sabah Pearl harbor limanında…

Havada çok gelişmiş Japon zero savaş uçağını gördüklerinde ise bu bizimkilerden biri olmalı demişler. Çünkü Japonya’nın o ana kadar bu kadar hızlı ve güzel bir uçak üreteceğine inanmamışlardı. Amerikalılar herkesi küçümsüyordu. Ama tek küçümseyen onlar değil saldırıyı düzenleyen general Nagono saldırı sonrası Amerika’nın barış isteyeceğini yada teslim olacağını öngörmüştü.

Amerika II.Dünya Savaşına Girdi.

Sonrası malum Amerika Normandiya çıkarmasının başarılı olmasından sonra Avrupa içlerine doğru ilerler. Amerika daha önce de kurtarmış olduğu gibi ilk Fransızları kurtarır(bkz. 1.dünya savaşı). Sonra Almanyanın üzerine giderler. Hollanda – Almanya sınırında ve Manş denizi kıyılarına geldiklerinde gizli bir nazi deniz altı üssü (Lorient Denizaltı Üssü değil)bu üste bulunan planlar ve geliştirme aşamasında bulunan deniz altılar vinçlerle Amerikan donanma gemilerine yüklenerek Amerika’ya gönderilir.

Peki bu nedir? Alman U-botlarının planları ve çizimleri. Ne var bunda diye bilirsiniz?  O zamana kadar denizcilikte üretilen gemi kruvazör denizaltı sınıflarına  “Tiger, Leon vs “isimler verilmekteydi. Amerikan denizaltılar ise burnu sivri üçgen şekilde üretilirken su altı kayığı şeklinde tasarlanıyordu. Dalışlar ise köşeler su basıncına dayanamıyor batmalarına neden olurken Alman denizaltıları daha derinler sorunsuz dalıyordu.

Mühendislik olarak boru şeklinde olan u-botlar daha sağlamdı. Bu sbeple tüm filoyu savaş sonrası kızağa çekip hibe nato yardımı diye millete üç beş milyon dolara sattılar. Hatta batan dumlupınar da ıskartaya çıkarılmış bu gemilerdendi.

Roketler Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com

Ayrıca bu Çekoslovakya yakınlarında  bir roket üretim tesisi ve yüzlerce roket motorunun bulunduğu dağ tüneli keşfettiler. Burada ilk jet motorlu uçağı prototipi ve v1 – v2 roketlerinin planları vardı. Peki ne yaptılar? havaya uçurmak yerine çalışan işçi subay ne buldularsa çivisine kadar söküp Amerika’ya götürdüler. Bu adamların içinde V1 – V2 roketleri üretip İngiltere’yi vuran Dr.Von Braun da bulunuyordu.

Daha sonra roket yaparak Amerika’yı aya götüren nasa başı ve en yetkilisinin adı da Von braun du. Sonra ilk jet motoru ile jet uçağını yapan yine Amerikay’dı. Durun Almanlar yapmamış mıydı? Seri üretime sokamadan savaş dışı kaldığından 2 adet üretmişti ama bunu saymıyoruz.

Japonya’nın Feci Sonu

Sıra Japonlara gelmişti. Avrupa’da hitler ölmüş İtalyanlar teslim olmuştu. Japonlar duruyordu. Savaşın başlarda teknolojik olan Mitsubishi zerolar en iyi uçaktı ama takvim 1944 nerdeyse 45 yılını gösterdiğinde artık ona karşı koyacak uçakları Amerika üretmişti. İngiliz Speed fire, Amerikan Mustang, Kanadı katlanabilen corsairler. Zaten Mitsubishi yukarı tırmanırken karbüratördeki kapağın yakıt dolması sonucunda uçak kendiliğinden düşüyordu. Artık japonlar bırakın uçağı tencere yapacak metale muhtaçtılar. Kayıpları yerine koyamıyorlardı teslim olmakta istemiyorlardı.

 

Nazi Uçak teknolojisi

 

Amerikan, İngiliz pilotlara eğer bir zero görürsen tırman emri verilmişti. Çünkü benzeri sorunu yaşayan İngilizler küçük bir çek valfle sorunu çözmüştü. Üstelik iwojima savaşında bir mitsubishi zero çamura saplanıp sağlam olarak Amerikan mühendislerin eline geçmişti. Zero yu  yükleyip Amerika’ya götürünce  İncelemede sorunu net olarak görmüşlerdi. Uçakta zırh yoktu en iyi atış yapılabilecek yerleri artık biliyorlardı. Artık tek yapılacak şey tepelerine 2 adet atom bombası atıp zaten savaşa havlu atmış Japonya da silah denemesi yapmaktı. Amerika zaten savaş için yapıp kullanamadığı bombaları savaş sonrası hem ne yapacaktı?

İşgal edilen ÜlkelerSüper güç 72 Uçak

Japonya artık kayıtsız şartsız teslim olmuştu. Yani Japonya artık Amerika’ya aitti. Almanya ise 4 parçaya bölünmüştü. 1 Britanya 2 Fransa 3 Amerika 4 Rusya Savaş sonrası herkes cadı avına başlamıştı. Tüm kıtalarda nazi subayı avı yapılıyordu. Stalin güçlü olduğunu ve meydan okuduğunu söylediğinde artık soğuk savaş dönemi başlamıştı.

Ayrıca paylaşılan Almanya hayatına, İngiltere, Fransa ve Amerika Anlaşması ile Batı Almanya olarak devam edecekti. Çünkü stalin kendi payı olan Almanya’yı berlin duvarı olarak bilinen duvarla ayıracaktı.

Süper Güç Kavramı

Amerika 2.dünya savaşından süper güç olarak çıkmıştı. Üstelik İleri mühendis Almanlar ve itaatkar Japonlar Amerikan tebaasıydı. İşgal etmektense müttefik olmak daha uygun ve maliyetsizdi. Üstelik artık Japonlardan ve Almanlardan aldığı teknolojileri bu ülkelere satabilirdi.

Nasıl mı? Nato yu kurarak tabi ki. Savaş zamanı üretilen bir sürü uçak, gemi, Jeep araç, tank çürüyüp gidecekti. Hurda olsa bile ekonomiye büyük zarardı. Nato kurulup bu silahlarla komünizme karşı konulabilirdi. Bu arada o sıralar Türkiye Süper güç değil. CHP dönemi.

Türkiye’de o sıralar Nuri demirağ uçak fabrikası kurmuştu. Yeşilköy civarında hava alanı bile vardı. Yerli sanayimiz uçak üretmekteydi Hatta Hollanda ve Avrupa ülkeleri siparişler vermiş teslim bekliyorken. Natoya gireceğimiz için bu fabrikalar kapatıldı.

Amerika bize ürettiğiniz uçaklar NATO standartlarını karşılamıyor dedi. Bizde paşa, paşa kapattık hatta 1947 te Almaya’dan alınana 72 savaş uçakları da çalışır vaziyette toprağa gömüldü. Amerika’dan uçak alında denizaltı kiralandı. Amerika dünyayı kurtarıyoruz yalanına öyle inanadı ki filmlerde görüyoruz. Hem bu gücü ele almışken silah ticaretine savaş olmasa bile devam edebilirdi.

Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com

Amerikan SavaşTeknolojisi

Peki savaş sonrası ele geçen araçlarla nasıl bir teknoloji sahibi oldular. Savaş sonrası nazi subayı avlama işinden bahsetmiştik. Büyük toplama kamplarını yapan jet motoru ve İngiltere yi vuran roketlerin yapılmasına ön ayak olan Hans Kammler di. Hans Kammler kimdir? diye sorabilirsiniz. Himlere bağlı özel SS birliğinin başı olan hans tüm savaş teknolojisini biliyordu.

Ancak araştırma yapıldığında  bu adamın bir uçak saldırısı sonrası öldüğünü bulabilirsiniz. Karısı da böyle bilmekteydi. Çünkü Nümberg mahkemelerinde nazi savaş suçluları cezalandırılıp asılıyordu. Hans Kammler ise tüm bu imha alanlarını gaz odalarını, ceset yakma fırınlarını tasarlamış yaptırmış olan asıl sorumluydu. Teknoıloji konusuna hakim gizli sığınakları planları bilen bu adam yaşayan yada ölen tüm yahudilerden değerliydi. Amerika asılmasına izin veremezdi. Küçük bir not bu olaylar 1950 de açığa çıkınca skandal olmuştur.

Düzmece bir ölüm planlandı. Fransa’nın doğusunda 2.dünya savaşının son günlerinde bir Alman subay saldırıya uğramış ve ölmüştü. Yine aynı isimde bir subay yenilgiden dolayı intihar etmişti. Sonradan yapılan araştırmada 2 mezarda boş çıkacaktı. Hans kammler asla Rusyanın eline geçmemeliydi. Bazı sığınaklara Rus birlikleri Amerikan birliklerinden önce ulaşmıştı. Sovyet yapımı jet Mig-9 bu planlarla yapılmıştır.Hans Kammler hakkında en son bilinen net bilgi planların olduğu çantayla Çekoslovakya’daki askeri birlikler eşliğinde ayrıldıktan sonra onlardan ayrılarak kayıplara karışmıştır. Hans kammler gerçek bir Nazi idi Amerika’ya hizmet etmektense ölürüm demişti.

Ancak kesin bilgiler olmamakla birlikte bir süre esir hayatı yaşadıktan sonra intihar ettiği yönünde. Peki çantadaki projelerde neler vardı? Son olarak Detaylar için (Operation paperclip – overcast vs) ataç operasyonu ile kaçırılan bilim insanlarının Amerikan vatandaşı olmaları. Aynı zamanda Japon savaşında benzer şekilde birim 731 bilim adamlarının kaçırılıp Amerika’ya iltica ettirilmeleri var.

Nazi Ufoları

Merak ettini mi? Kayıp çantada ne vardı? mesela ufo . Bu ufo projesi denenmiştir. Ufo’nun havalandığı yönünde bilgiler var. Ama nazi partisi üstte top ve makineli olmayan bir aletin işe yaramayacağı söylenince fazladan zırh ve top yüklü bu alet ancak 50 metre kadar yüksele bilmiştir. Sonrası meçhuldür. Peki Amerika aldığı bu teknoloji ile neler yaptı? Yukarıdaki resimler belki Nazi mirasıdır. Son olarak Türkiye süper güç olmak için aynı Amerikalıların yaptığı gibi hiç bir fırsatı kaçırmamalı. Türkiye bu konuda bilim adamları kazandırma ve tersine mühendislik gibi gerekeni yapmalıdır.

 

 

 

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat