Yürekli-ol(mak)-hikayelerimiz.com
Yürekli Ol! (mak)
13/01/2021
Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com
Türkiye Süper Güç
15/11/2021
Hepsini Görüntüle

Gerçek ve Cesur Dost

Gerçek-ve-Cesur-Dost-köpekler

Gerçek ve Cesur Dost köpeklerimiz. İlk insan ortaya çıktığından beri bir çok hayvanı evcilleştirmiştir. Örneğin At, kedi, köpek sayılabilir.  Ama köpekler ne zamandır insanoğlunun yanında tam olarak bilemiyoruz. Hikayemiz yemyeşil kırlarda dolaşan bir köpeğin fareye rastlamasıyla başlıyor.

Köpek, merhaba ben köpek arkadaş olalım mı? peki demiş fare tüm gün birlikte dolaşmışlar. Fare yuvasına yaklaşınca fısıldayarak “Aman havlama sessiz ol. Tilki hep buralarda dolaşır beni yakalarsa yer. Buralar ondan sorulur” köpek anlamış ki fare zor durumda onu kollayabilecek kadar cesur değil. Köpek anladım ben hadi kal sağlıcakla ben tilkiyi bulayım demek ki daha cesur demiş.

Bir süre yürümüş suyun yakınlarında tilkiye rastlamış. Köpek merhaba tilki kardeş tarla faresi dedi ki buraların hakimi senmişsin ben korkusuz gerçek dost arıyorum. Tilki gururlanarak evet tüm buralar benden sorulur. demiş

Bir süre birlikte gezmişler gece olunca tilki çalıların arasındaki yuvasına girmiş.köpekte küçük çalıların arasında kendine yer tutmuş. Uyurlarken bir ses Uuuuuuu” köpek havlamaya başlamış. Ancak tilki ona engel olup sus onlar kurt uluması başımıza iş açacaksın diye uyarmış.

Sabah olunca köpek tilkiye dönüp kusura bakma aradığım sen değilsin diyerek kurtları aramaya başlamış. Nihayet kurtları saklandıkları kocaman bir mağarada bulmuş. Aynı şekilde kendini tanıtan köpek tekrarlamış korkusuz yoldaş arıyorum demiş kurtların başı işte şimdi buldun biz kimseden korkmayız demiş. Kurtlarla bir süre geçirmiş sanırım aradığımı buldum hiç bir şeyden korkmuyor bunlar onlarla dost olabilirim diye aklından geçirmişken. Ancak Aynı akşam bir hırıltıyla kurtlar sesizliğe bürünmüşler.

Köpek kalkıp sesin olduğu yere doğru havlamaya başlamış. Ama Kurtların başı sus be cahil aslanla baş edilir mi? o bizi mahveder demiş. Sabah olunca köpek ben sizi daha cesur sanıyordum ben daha cesur birilerini arıyorum hoşça kalın der. Kurtlar hep birlikte daha cesur birini bulursan biz de geliriz diye atılmış. Köpek uzunca bir yürüyüş sonrası dağ aslanını bulmuş. Kendisini taktim etmiş. Kurtlardan öğrendin en cesur en güçlü senmişsin.

Dağ aslanı evet benden daha cesurunu bulamazsın demiş. Birlikte korkusuzca gezmiş avlanmışlar. Uzunca süre geçirdikten sonra bir gün;

Su kenarını vardıklarında bir ayının balık avladığını gördüklerinde dağ aslanı yavaşça geri çekilmeye başlar. Köpek ne olduğunu sorduğunda görmüyor musun? bir ayı burada onun borusu öter der ve sıvışır. Köpek anlar ki ayı hem cesur hem kuvvetli ona yaklaşıp kendisini tanıtır.

Ayı gülerek en başında bana gelmeliydin. Ne kurtlar ne aslan benimle baş edemez buralar benden sorulur. Nihayet aradığı dostu bulan köpek huzurla uyudu ve ayı ile avlandı. Bir sabah ırmak kıyısında avlanırken tüfek sesini duyan ayı kaçarken köpek havlamaya başladı. Sus bu gelen avcıdır aklın varsa kaç diyerek oradan uzaklaşır.  Köpek demek ki ayı da o kadar güçlü değil avcıyı bulmalıyım diyerek ırmağın karşı yakasına geçer. Avcı ile karşılaştığında avcı onu sever tüylerini tarar ve dost olurlar.

Birlikte gezer ve avlanırlar. Bir akşam ses duyan köpek havlamaya başladı. Avcı ayağa kalkarak köpeği susturdu. Korkma dostum bize kimse zarar veremez rahatça uyu diyerek başını okşayıp onu sakinleştirdi. İşte o gün bu gündür köpekler dostumuz.

Ha bir de unutmadan kurtlar arada bir geceleri sorarlar “Korkusuz dostu buldun muuuuuuuuuuu?” Köpek sahibini paylaşmak istemez belki de küçük beyaz bir yalan “Yok! yok! yok!” hehehe

Gerçek ve Cesur Dost isimli öykümüzü umarız beğemişsinizdir.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat