kurt ve yedi oğlak
Renkli Dünya Çocuk Klasikleri | Kurt ve Yedi oğlak
07/07/2018
Çanakçı Maho Baz İstasyonuna Karşı
Çanakçı Maho Baz İstasyonuna Karşı
10/07/2018

Ancak Efsane Dizi ALF

Eski Diziler Alf 1986-1990, Seksenlerin ortalarına gelindiğinde Alf dizisi (1986-1990) fırtına gibi esiyordu.Tabi dublajı Müşfik Kenterin karizmatik sesi olunca bir ayrı bir ilgi görüyordu.Alf aslında bizim sitkom’ a konu olan yaratığın adı değildir, ALF( Alien Life Form) – Yabancı yaşam formu kelimesinin açıklması olarak ilk bölümde anlatılmıştı.

Yaratığımızın adı Gordon Shumway Bu dizinin diğer dizilerden farkı ise bir uzaylının, Dünyada bir aile ile yaşamaya başlaması konu edilmekteydi. Yaratığın yiyecek, içecek ve bilgi ve yaşamı insanlardan farklı olunca ortaya karmaşık ve bir o kadar da komik bir durum zaten kendiliğinden oluşmaktaydı. Canlandıran ve aileyi oynayanlar :

Aile babası – Willie Tanner (Max Wright)

Anne – Kate Tanner(Anne Schedeen)

Ergen Kızımız – Lynn Tanner(Andrea Elson)

Saf ve Küçük Çocukları – Brian Tanner(Benji Gregory)

Komşu – Trevor Ockmonek(akmanik – John LaMotta)

Komşunun Meraklı Karısı – Racquel Ockmonek (akmanik – Liz Sheridan)

Alf – Michu Meszaros

Alf karaterinin çekimlerin de ilk sezonda kostüm giyerek canlandıran Macar asıllı cüce oyuncu Michu Meszaros(ö.2016) olmuş fakat sezon sonrası yerine kukla kullanılmıştır.  Dizimiz pazar günleri sabah yayınlanmakta ve yaklaşık 20 dakikalık bölümler halinde yayınlanmaktaydı.

Alf Dizisinin Konusu

Konusundan bahsedecek olursak. Ailemizin babası william boş zamanların da garaj içerisindeki atölyesinde amatör telsizcilik yapmaktadır.

Bir gün oğlu brain telsiz frekanslarını kurcalarken ilginç bir frekans yakalar. Diyaloglar ilerledikçe Uzay derinliklerinde kaybolmuş ve ne hikmetse İngilizce konuşabilen bir canlı olduğu anlaşılır. Yaratığımız telsiz frekansının geldiği yere Uzay gemisinin rotasını kilitleyince sakar yaratığımız Tanner(tenır) ailesinin çatısına çarpar.

Amerikan ordusu kapıyı çaldığında onu parçalayarak inceleyeceklerini söyleyince küçük Brain’ın yalvarmaları, ve ailenin acıması sonucu onu teslim etmeyip aralarına kabul ederler. Gordon Shumway olan adı çok uzun olduğundan Ordunun ona taktığı isim ALF( Alien Life Form) olarak çağırmaya başlarlar. Uzaylı yaratığımız fazlasıyla gamsız ve umursamaz tavırlarıyla aileyi kızdırsa da, aile tarafından sevilir ve kollanır.

ALF Komik Anlar

Bir örnek verilmesi gerekirse ;

Alf banyo’dadır, büyük bir gürültüyle bam,güm pat çat sesler duyulur.Banyo ‘da bir şeyler kırıldığı aşikarken, Alf büyük bir umursamazlıkla ve rahat bir şekilde banyo’dan çıkar, Alf sakin bir tavırla Kate ‘e

-Banyo da cam kırıkları var, terliksiz girmeyin.

-Uzayda bu kadar yol gelmiş, akıllı bir uzaylı nasıl? bu kadar umursamaz olabiliyor..

-Umursamaz  değil sadece açım.

Alf hakkında bölüm ilerledikçe bilgi sahibi olmaya başlamıştık. İşte bunlardan bir kaçı. Melmak denilen bir gezegen melmaklıların aynı anda saç kurutma makinesini çalıştırması sonucu gezegen parçalanmıştır.

Alf bu ırkın sağ kalan son temsilcisi olduğunu söylemesine rağmen onun gibi kurtulan dostlarının sığındığı gezegene götürmek için gelen sevgilisi Rhonda’yı Tenner ailesini bırakamadığından boş çevirmiştir.

Alf hakkında öğrendiklerimizden birisi’ de yaşadığı gezegen de çakıl bulmak çok zor olduğundan en değerli alaşım olduğunu, Altın’ın ise çok fazla olduğundan  değersiz bir metal olduğunu öğreniyoruz.

Gemisinin soğutma sistemi tamamen altın olduğundan ,Dizinin bir bölümünde onu satarak kendisine son model bir Ferrari araba alarak bir kazaya karışmıştı. Alf’in ehliyeti olmadığından, Dünya’da yaratık olarak tanımlandığından ve kaçak olduğundan, karıştığı kazadan tarlaya kaçarak zor kurtulmuştu.

Alf’in toplam sekiz midesi olduğundan sürekli tıkınmasına rağmen doymaması ayrıca Melmak’lıların gezegeninde kedilerin ekmek arasına konularak ketçap, mayonezle tüketilen bir besin olduğunu, Bin yıl kadar yaşadıklarını da biliyoruz. Bu sebeple Alf’i zaman zaman elinde tüm ekmek ile evin kedisi şanslıyı kovalarken gördüğümüzde şaşırmıyorduk.

Bölüm başlarından birisinde evin kedisini hipnotize ederek ona “Sen bir hamburgersin!, sen bir hamburgersin” derken kate’e yakalanıyordu.

Yine bir gün evde misafir olduğundan yatak odasına kitlenen Alf’in canı sıkıldığından gürültü yapmaktadır. Willie gelerek ona :

-Evet biliyorum canın çok sıkılıyor. Bir şeyler uğraş ve misafirler gidene kadar ses çıkarma

-İyi ne yapacağım

-Al bu Puzzle yap diyerek Alf’e kesilmiş resimlerden oluşan yap bozu verir.

-İyi de bu puzzle bozuk

-İyi ya zaten amaç ta bu onları bir araya getir

-İyi de benim suçum ne? ben bozmadım ki!  diyerek puzzle fırlatıp atar.

ALF Dizisinin Sonu

Dizi 1990 yılında reyting’i hızlı bir biçimde düştüğünden apar topar bir final çekilmesine neden olmuş ve ülkemizde finali yayınlanmamıştır.

Dizi final bölümünde Arkadaşları bir gemi ile Alf’i almaya geleceklerdir. Ancak buluşma yeri telsiz mesajlarını dinleyen Amerikan ordusu tarafından ablukaya alınır. Alf Ordu tarafından gözaltına alınır.

Tanner ailesi ise çaresizce bu olayı seyretmek zorunda kalır film tam bu kısımdan sonrasından başlamıştır. Sanırım dizi’deki kopuk bitiş ve diğer saydığımız sebepler dolayısı ile filmi dizisi kadar başarılı olamamıştır.

Alf dört sezon çekilmiştir. Çocuklar tarafından da çok sevilen bir dizidir. Çünkü akabinde çizgi filmi’de yapılmıştır. Ülkemizde de TVlerde yayınlanmıştır. Aradan geçen yıllardan sonra film olarak Project Alf Filmi – 1996 yılında karşımıza çıkmıştır. Filmde gizli bir askeri üstte muhtemelen 51.bölgedir.Adamımız Alf buradan kaçmaya çalışır. Bu üsse nasıl? düştüğü ayrı bir muammadır.

FilmdeTanner ailesi hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Eski Diziler Alf 1986-1990 yazımız umarız faydalı olmuştur.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat