Teknik bir sorun
Eyvah! Teknik Bir Sorun Var
18/04/2020
bataklıktaki kulübe
Bataklıktaki Kulübe 
28/04/2020

Efsane dizi Battlestar Galactica – ( Savaş Yıldızı Galaktika )

Battlestar Galactica (Savaş Yıldızı Galaktica bidiğimiz adıyla) 1978 yapımı olan dizimiz yine TRT de 1981-1982 yıllarında showTV de ise 1992 yılında gösterilmiş 24 bölümlük bir dizidir. Bilim kurgu denilince ha biliyorum savaş yıldızı ya seyrettik denilirdi. Dizi başlarken eğer kaçırdınız ise aşağılarda şu yazıyı görebilirsiniz “Glen A. Larson” evet bu kara şimşek, 25 yüzyıl buck rogers gibi uçuk dizilerin yapımcısı ve yazarına ait Glen abimizin bilindiği gibi teknolojik şeylere ilgisi vardı ve 1970’lerde yapılan ne kadar bilim kurgu dizi varsa altından o çıkıyordu.

Hikayede geçen 12 Koloniden oluşan topluluk ki ben burada israil oğullarının 12 kabile benzeri bir mesaj olduğuna inanıyorum.Zaten Glen Larson mormon tarikatı üyesi olduğu için böyle dini hikayeleri kendi senaryolarında tema olarak kullandığı biliniyor.Bunlar antik mısır, roma imparatorluğu hikayeleri ve incil olduğu söylenebilir.

Konumuza dönecek olursak Yıldız savaşları filmini tanımlarken kullanılan civ cuv lu film yakıştırması bu film için de geçerli.  Bu teknolojik insanlar 12 koloni yöneticisinin olduğu meclis tarafından yönetilir. Cylonlularla bir saldırmazlık anlaşması yapılır. Cylon(saylon) da kim? diyeceksiniz, her ne olduysa kontrolden çıkan robotlar ki dizide ki ismi Cylonlular (Saylonlular )tüm insanlığı yok etmekle kalmamış on iki koloninin on birini yok etmişler. Sıra on ikinci koloniye geldiğinde gemilere doluşan insancıklar kaçışmışlar. Hayatta kalan gemilerden bazılarına korumaya çalışan son bir savaş gemisi var ismi Galactica olan savaş gemisi kalanlara önderlik edip koruyor.

bu oniki koloninin kadim tarihinde 13.bir koloninin daha olduğu onların cenneti bulduğu idda edilir. (Ulan onlar cenneti bulduysa siz burada ne halt ediyorsunuz ? diye sormadan edemiyor insan.)

Gemi ise karizmanın dibine vuran Komutan adama idare ediyor. Böyle bir adama zıpır bir oğlan yakışır demişler Adamanın apollo adında oğlu var haşarı mı haşarı adı apollo ve ekürisi starbuck bir araya geldiklerinde kimse onları durduramıyor (Bkz. Luke Skywalker ve Han solo açıklama aşağıda) ama bu sert adamlar laf dinlemediklerinden başlarına gelmeyen kalmıyor.Unutmadan ekleyelim Bilim kurgu kanalı(Sci-fi) bu diziyi yeniden uyarlamış ve 4 sezon halinde yeniden çevirmiştir. Dizide starbuck bir kadın aman karıştırmayın.(Konuyla ilgili dip not: 3 sezonu izlerseniz diziyi izlemek ızdırap verebiliyor. Hemen 4. sezona atlayabilirsiniz.)

Hayatta kalan bu uzay gemileri hayatta kalmak için atalarının ayrılmış olduğu 13. koloni yani Dünyayı arıyorlar aradan uzun zaman geçtiğinden yeri unutulmuş bu arayışta iken Galaktikanın bir ikiz kardeşi olduğu anlaşılıyor Pegasus ama ilerleyen bölümlerde bu gemi geldiği gibi gidiyor.

Merak edenler için hemen ekleyelim, son yayınlanan bölümlerde Dünyayı keşfedip başarı ile inmişler ama cylonlar onları yine takip etmişti.

Cylonlular mı? kara şimşekteki gibi  gözleri bir sağa bir sola giden parlak zırhlı robotlar. Evet bu konuda yanılmadınız karaşimşek gözlerini cylonlulardan almıştı endişeye mahal yok.

Siyaset ve Bilim Kurgu

Küçük bir dip not: Cylonlarla yapılan anlaşma sahnesi dizideki en önemli kısımdır. 1980 lerde böyle bir soğuk savaş dönemi ABD ve Sovyet rusya arasında yaşanıyordu. Bu dizi deki anlaşma yapılan ve ihanet eden cylonlar muhtemelen sovyet rusya idi.

Yıldız savaşları ve Telif savaşları

Dizinin çekildiği dönem bilindiği gibi ilk yıldız savaşları filminin çekildiği döneme denk gelir. 1978’de, 20th Century Fox , Universal Studiolarını dava ederek yıldız savaşları filminde kullanılan 32 farklı fikrin kendilerinden çalındığını iddia etmişti. Ayrıca fikir değil Starwars filminin çekiminde kullanılan aynı ekipmanları kullanılarak 84 farklı ihlalde dava dosyasında bulunmaktaydı.Bunlardan bazıları Luke skywalker ve han solo bu dizi de Apollo ve starbuck , dronlar ve robotlardı.

Universal ise altında kalmayarak kendilerinde çalınan fikirler olduğunu söyleyerek karşı dava açtılar.  Tüm bu davalar yargıyı bir yıl meşgul etsede davalar red edilmiştir. Ancak davaların bittiği tarihte ABC televizyonu dizi için harcanan bölüm başı 1 milyon doları çok ve gereksiz bularak iptal etmişti. Dava bitttiğinde dizi de bitmişti demek yanlış olmaz. Bir yıl sonra daha ucuz maliyetle ABC televizyonu Galactica 1980 isimli devam dizisi yapmaya karar verdi. Ancak oyunculardan hepsini geri getiremedi yeni karakterler ve değişiklikler diziyi içinden çıkılmaz bir hale getirince dizi 1 yıl sonunda tamamen rafa kalktı.

Oyuncular:

Richard Hatch – San fransisko sokaklarından zaten tanıyoruz.

Dirk Benedict – A Takımı face ismiyle tanımayanı dövüyorlardı.

Lorne Greene – Bonanza dizisinin babası bunu bilen bilir

 

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat