Dumlupınar denizaltısı
Başarısız Kurtarma, Ah bir ataş ver
26/02/2020
Teknik bir sorun
Eyvah! Teknik Bir Sorun Var
18/04/2020

Mavi ay dizisi – Moonlighting

Nostaljik Dizinin Türkiye macerası

Mavi ay dizisi – Moonlighting dizisi bugünkü konumuz. Asıl dizinin adı “Ay ışığı” olması gerekirken Türkçe “Mavi ay” diye çevrilen dizi. Mavi Ay Dedektiflik Bürosu diye açılırdı telefonları Bruce Wills abimizin saçları vardı ve henüz kendisini bugünkü kadar iyi tanımıyorduk. Dizi 1985-1989 arasında tam 66 bölüm olarak çekilmişti. Bu diziyi efsaneler arasına konulmasının sebebi kuşkusuz Bruce Wills gibi bir efsanenin oyunculuğu ve oyun arkadaşı Cybill Shepherd arasında yaşanan kavgalı dövüşlü aşk hikayelerini kadınlarında merak edip takip etmeleriydi.

 

Oyuncular ve rolleri :

Cybill Shepherd     – Madelina (Maddie)

Bruce Willis – Hayes – David Addison

Allyce Beasley     – Agnes DiPesto

Curtis Armstrong – Herbert Viyola

Konusuna gelince :

TRT1 kanalında her Cuma akşamı mısırlar patlatılır çaylar demlenir. Dizi saatinin gelmesi ailecek beklenirdi. Dizinin konusundan birazcık bahsedecek olursak:

Madelyne Hayes iyi bir hayat süren zengin ve eski foto modeldir. Kendisi hakkında hatırlanan tek şey mavi ay şampuan reklamında oynamış olduğudur. Bir sabah telefonun çalmasıyla uyanır. Çocukluğundan beri biriktirmiş olduğu parayı muhasebecisi zimmetine geçirerek güney Amerika’ya kaçmıştır. Kendisine kalan ise Melekler şehri dedektiflik bürosunun % 50 hissesidir. Ofistekilerle tanışmaya geldiğinde gıcık ortağı ve hepimizin yakından tanıdığı David Addison yani Bruca Wills vardır. Bu ikili ne kadar iyi anlaşa masalar da her zorluğun üstesinden gelir ve çatışmaya kavga etmeye devam ederler. Bu ikilinin birde efsane sekreteri saf görünüşlü Bayan Topesto (dipesto diye yazılıyor.) Allyce Beasley oynamıştır. Her zaman telefonu açarak kafiyeli bir tanıtım konuşması yapar şöyle ki:

 

“Mavi Ay Dedektiflik Bürosu

Ne yapar eder çözeriz sorunu

Sizi aldatıyorsa buluruz

Nerede olsa sevgilisiyle basarız

Üzerine tarih atarız

Kayıplarınız bizim uzmanlık alanımız

 Birazcık hatırlayalım :

Asıl adı melekler şehri dedektiflik bürosu iken girişilen macera sonrası maddie bizim bruce abimizi ikna ederek büronun adını “Mavi ay dedetiflik bürosu”diye değiştiri vermişti. İki ortak arasında onca çatışmaya ragmen yaşanan Platonik aşk gerçeğe dönüşmesiyle dizinin sonunu da getirmişti. Toplam 5 sezon çekilmişti ve 3 sezonun sonunda sürekli çatışan ortaklar sevgili olunca olanlar olmuş ve 4. Sezonun başında reytingler başaşağı dönmüştü. Zaten çekimler Cybill Shepherd’ın doğum yapması sebebiyle iyice zorlaşmış Bruce wills ise o sıralar “Die hard” filminin çekimleri sebebiyle dizi çekimlerine zar zor yetişebilmektedir. Sonuç olarak kanal 5. Sezonun ortalarında fişi çekilecektir. Oyuncuların eski ve şuan ki halleri zaman hiç iyi davranmıyor dedirtiyor.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat