kara şimşek - Hikayelerimiz
Kara Şimşek – Knight Rider 1982-1986
30/04/2018
Başarıya Götüren Başarısızlık Hikayeleri
Başarıya Götüren Başarısızlık Hikayeleri
10/05/2018
Hepsini Görüntüle

A Takımı – The A-Team 1983-1987

A Takımı - The A-Team 1983-1987

A Takımı – The A-Team 1983-1987 yılları arasında tam 5 sezon çekilmiş askeri komedi olarak farklı bir soluk getirmiş çocukluğumuzun efsane dizisidir.Dizininde başında’ da anlatıldığı üzere “Vietnam’da  1972 yılında özel bir birlik işlemedikleri bir suç yüzünden maksimum güvenlikli bir hapse atılır.Albay simth komutasındaki bu birlik askeri hapishaneden kaçarak Los angel’ta yeraltına çekilirler.Bir sorununuz olursa,yardıma ihtiyacınız olursa belki onları kiralayabilirsiniz A Takımı sonra mitralyöz ateşiyle jenerik müziği girerdi. Bam ,bam,bam dıt dıttıt dıttıt dıt dıttıt :)” dizi böyle başlardı birde efsane olmuş bir müziği vardı.Fakat ne hikmetse o kadar tatava ve çatışmaya rağmen kimsenin öldüğü görülmemiştir.GMC bir kapalı vanla olay yerine gidip mazlumların yanında olurlar ve MP(inzibatlar-military police)  gelme den’de tabanları yağlarlar olay yerinden çoktan uzaklaşmış olurlardı.Heman olayın arkasından Albay planın başarıya ulaşmasından sonra kocaman bir Küba purosu çıkarıp tüttürürdü.Karakterlerden bahsetmek gerekirse;

Albay John Hannibal Smith, bir film şirketinde figüran olarak çalışırdı.Binbir surat’ta denilebilir,kamuflaj ustası’ da,Albay’ın herzaman bir planı olurdu hatta planı olmadığında bile adı da takım üyelerince bilinen meşhur kerpeten taktiği, bu taktik eğer bir planın yoksa işi bildiğin gibi doğaçlama yaparsın demekti.Genelde başarısız olup bir yere kapatılmalarına sebebiyet verse de bir yolunu bulup bir şekilde işin içindne sıyrılırlardı.

Yüzbaşı Templeton Peck,Takımın yakışıklısı iyi giyinen konuşmayı ikna kabiliyeti ile birleştirince, takımın faydasına olacak konuşmaları hep o yapardı.Eğer işin içinde bir kadın varsa kesin hal olur çapkınlığı ihmal etmezdi.

Çılgın murdock, kendisi pilotluk ve ulaşımdan sorumlu ekip üyesidir.Kanadı olan her şeyi uçarabileceğini söyler, hatta olmayanları da uçurmuştur, balon uçurmuşluğu vardır ve B.A. le hiç bir zaman anlaşamaz.Unutmadan çılgın denmesinin nedeni kendisinin hakiki deli olmasından kaynaklanır.Bir yere gidilmeden önce mutlaka akıl hastanesinden kaçırılması gerekmektedir.Kimse bir deli den şüphelenmediğinden destek kuvvet olarak geri planda bekler.Takım eğer bir sıkıntıya düşerse ortaya çıkıp günü kurtarır

B.A. Baracus, ekibin yıkıcı gücünü oluşturur Rocky 3(ROCKY III) filminden tanıdığımız, Mr T kaslarıyla düşmanlara geçit vermez,kaynak ustasıdır.B.a. hiç bir şeyden korkmaz diyemeyiz kendisinin sadece yükseklik korkusu vardır.Bu yüzden murdock’ tan nefret eder.Çünkü her seferinde bir katakulliye getirip onu uçağa bindirmenin bir yolunu bulurlar.Bölümün birisinde uçakla başka bir eyalette olan kasabaya yardıma gitmeleri gerekmektedir.B.a namı diğer baracus inatla uçağa binmeyeceğini kara yolu ile onlara katılacağını söylerken herkes birer kola açar bir tanesi B.a e uzatılınca şimdi anladım bana ilaçlı kola verdiniz değil mi? ben murdok’ un kolasını alacağım diyerek kafaya diker ve bayılır.Albay olasılığı hesaplayarak baracus’ un düşman olarak gördüğü murdock’ un kolası ile değiştireceğini düşünerek ona ilaç atmıştır ve plan başarılıdır.Aslında b.a giyim tarz olarak diğer ekip üyelerinden ayrıdır.Üzerindeki altınları bir gün götürüp bozdurayım dese aslında tüm bu olaylara bulaşmadan ömür boyu geçinebilecek altın kolye ve yüzükle yürüyen bir kuyumcu dükkanı gibidir denilse yeridir.

George Peppard – Albay John Hannibal Smith

Dwight Schultz – Howling Mad Murdock

Mr T -B.A. Baracus

Dirk Benedict – Yüzbaşı Templeton Peck

Dizinin bir bölümünde başı dertte olan bir kadın Çin mahallesinde baharatçı sandığımız bir dükkana giderek oradaki yaşlı adama sıkıntısını anlatmaya çalışmaktadır.Yaşlı adam onu anlamıyor yada duymuyor gibi elindeki kuş tüylerinin bir çubuğa bağlanmasıyla yapılmış süpürge benzeri bir aletle etrafın tozunu almaya devam etmektedir.Kadın epey peşinde gezip dolaştıktan sonra “Siz dilimi anlıyor musunuz? benim A- takımına ulaşmam lazım”diye samimiyetini belli edince silikondan maskeyi yırtan Albay “Tebrikler! A takımını kiralamış bulunuyorsunuz”der. Evet Albay kamuflaj olayında ustadır.Bu nostaljik ve popüler dizimiz 2010 yılında beyaz perdeye film olarak yansımıştır.

 

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat