A Takımı - The A-Team 1983-1987
A Takımı – The A-Team 1983-1987
04/05/2018
Spartacus (Spartaküs)
Spartacus (Spartaküs)
12/05/2018
Hepsini Görüntüle

Başarıya Götüren Başarısızlık Hikayeleri

Başarıya Götüren Başarısızlık Hikayeleri

Başarıya Götüren Başarısızlık Hikayeleri – Meşhur Başarısızlık Hikayeleri

Muhteşem başarısızlık öykülerini mutlaka okuyun.Her site kitap başarının sırrı ,Başarılı kişilerin sırları, hiç aklınıza geldi mi? Bilmem peki başarılı kişilerin hiç başarısız olduğu durumlar yok mu? Her işte başarılımı oldular? Tabi cevap hayır.Bir holding patronuna Gazeteciler soruyorlar “Siz ülkemizde hep başarılı işlere imza atıyorsunuz, her elinizi attığınız işler tutmayacağı söylense bile başarıya dönüşüyor” iş adamının cevabı net ve kısa “Kusursuz plan ve öngörü ” Gazeteci “Planı  nasıl kusursuz yapabilmeyi nasıl, nereden öğrendiniz? ” yine net ve kısa cevap “Hayattan, hata yaparak” der. Demek ki bardağın boş tarafına da bakılmalı.

Bir senaryo düşünelim bir şeyler yapmayı yada icat etmek için bir çalışma içindesiniz günlerdir aylardır denemeler yapıyorsunuz olmuyor, olmuyor üstelik çevrenizdekilerde “Bu kadar kolay olsaydı zaten yaparlardı, boşuna uğraşma olmayacak” demelerini ne kadar? Dikkate alırdınız, ne yapardınız? Vazgeçer miydiniz. Mevlana Der Ki;  “Her şey üstüne gelip, Seni dayanamayacağın  Bir noktaya getirdiğinde, Sakın vazgeçme!….  İşte orası kaderinin değişeceği yerdir. ”

 

Araştırmalar %80 bu ve benzeri durumlarda hemen vazgeçildiğini göstermektedir. Örneklere bir göz atalım ;

 

Thomas Alva Edison : Edison bir disileksi(öğrenme güçlüğü) hastası olduğundan bir gün annesine bir zarf getirerek, öğretmen “Bunu sana gönderdi” dedi. Annesi zarfı açarak sesli olarak ağlayarak okudu, “Oğlunuz bir dahi onu eğitebilecek yeterli donanıma ve öğretmene sahip değiliz onu lütfen kendiniz eğitiniz”. Yıllar sonra annesi vefat ettiğinde o Dünyaca tanınmış bir iş adamı ve mucittir. Annesinden kalan çekmeceyi açtığında okuldan gönderilmiş mektupta yazan ise bambaşkadır. Aynen şöyle yazmaktadır “Oğlunuz şaşkın bir akıl hastasıdır.Böyle bir çocuğun okulumuza gelmesini istemiyoruz” saatlerce ağlayan edison “Annesi tarafından yüz yılın dâhisi haline getirilmiş şaşkın bir çocuktum” demiştir . Bu uzaklaştırma aslında ona kimya ve buluşlar yapması için zaman kazandırmış oldu. Edison ve asistanı ampulü icat etmek için 2000 den fazla element dener sonuç başarısızdır. Asistanı sitem içinde “Başladığımız noktadayız hiçbir şey öğrenemedik”, Edison aynı görüşü paylaşmamaktadır. “Olur mu? Elbette bir şeyler öğrendik, Şimdi ampul yapmak için kullanamayacağımız iki bin element olduğunu biliyoruz.” Anlatılan Hikaye’nin devamında tek başına bir akşam sandalyede oturmuş düğmeleri ile oynarken üzerindeki kazağın düğmelerinden birisi elinde kalır. Düğme üzerinde kalan yün ip dikkatini çeker, bu ipi fırınlayarak ilk ampul içerisinde kullanır. Edison Ampulün icadından sonra söylediği söz kulağa küpe olacak cinstendi “Ne yazık ki insanlar çoğu kez başarıyı tam elde etmek üzereyken vazgeçtiklerini bilmiyorlar ”der.

 

Marie Curie ;  Madam curie Polonya asıllı ilklerin kadınıdır. Kadının okumaması gerektiği sadece evlenip çocuk bakması salık verilen bir toplumda doğup büyümüştür. İlk Nobel ödülü alan kadın, hem fizik ,hem kimya dalında yani iki dalda ödül alan ilk kişi, Avrupa’da üniversitede ders veren ilk kadın gibi ama buna ulaşmak o kadar kolay olmamıştır. Polonyum ve Radyum elementlerini keşfedip Nobel ödülünde adaylar arasında gösterilince pek çok kez saldırılara maruz kalmıştır.1914 yılında Savaşın başlamasından sonra ilk taşınabilir röntgen cihazını yapmıştır. Fakat radyo aktif maddelerle o kadar haşır neşir olduğundan dolayı kan kanserinden ölerek bilim için ölen ilk insan olmuştur. O dönem aynı şartlarda yaşayan kadınlara rol model olmayı başarmıştır.

 

 

 

 

Albert Einstein ; Dört yaşına kadar konuşamadı, yedi yaşına kadar okuma ve yazmada başarısız oldu. Ailesi onun normal bir zekaya sahip olmadığını düşünüyordu. Öğretmenleri zihinsel sorunları olduğunu, öğrenim güçlüğü olduğundan sosyal olmak yerine aptalca uğraşlarda bulunduğu için okuldan kovulmasına karar verdiler. Bu sebeple hiçbir liseye kabul edilmemesine yol açmıştı. Çabaları sonucunda biraz okuma ve biraz matematiği kendi çabalarıyla öğrendi.

 

 

 

Walter Elias Disney; Bir dergi için karikatür ve çizimler yapmasına rağmen yeterince hayal gücü ve yeteneğe sahip olmadığı gerekçesiyle kovulmuştur. Bunu üzerine kendi çizim ve animasyon firmasını kurmuştur. İşlerin çok iyi gittiğini düşündüğü sırada şirketi iflas etti, maaşları bile ödeyemedi sahip olduğu kamerayı satarak Hollywood a yerleşti. Film şirketlerine başvurmasına rağmen bunda da başarılı olamadı. Kardeşiyle Disney brothers film şirketini kurdu. Çizgiler başarı yakalamış hatta bir tanesi Universal stüdyoları tarafından dağıtılmıştı. Şirketindeki ortaklardan çizer  iwerks tarafından çizilen başarılı tavşan karakter tutulmuş olması sevindirici ve umut verilmesine rağmen ,dostları iwerks yola onlarsız devam etme kararı alınca Disney bir kez daha hayal kırıklığı yaşar. Bundan sonra hakları kendi olan çizgiler üzerine de çalışmalarına devam eder. Herkesçe bilinen meşhur fare karakteri mortimer’ın adını karısının ısrarı üzerine Mickey Mouse olarak değiştirir. Meşhur lafını o zaman söylemiştir “Peşinden gidecek cesaretimiz varsa tüm hayallerimizi gerçekleştirebiliriz” Bir park açma düşüncesi için destek aradığı sırada sadece ayak takımı gideceği düşüncesi ile hiçbir kimseden destek bulamaz, red edilir. Walt 65 yaşında kanserden ölene kadar, hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmez defalarca Oskar ödülüne aday gösterilir.

 

 

Charlie Chaplin ; Charlie yaptığı gösteriler Hollywood  film şirketlerince beğenilmez yaptığı pandomimler, gösteriler aptalca ve saçma olduğu gerekçesi ile defalarca kovulur. Şu önemli  sözü olayı aydınlatmaktadır “Başarısızlık önemsizdir, kendini  aptal yerine koymak cesaret ister.”

 

Ludwig van Beethoven ;  Beethoven tekniğini geliştirmek yerine kendi bestelerini yapmaya başladığında hocası “Senin besteci olman için hiç ümit kalmadı” demiştir. Oysa ki en iyi bestelerini işitme yeteneğini kaybettikten sonra yapmıştır.

 

Jack London ; ilk kitabı basılmadan önce tam altı yüz kez red edilmiş olmasına rağmen Dünya’ nın bir çok diline çevrilen romanların aranan yazarı olmuştur.

 

Fatih Sultan Mehmet; Birçoğunu “Hadi canım! İstanbul’ u almış başarısız biri olamaz” derseniz. Birde olaya farklı açıdan bakalım. Babası vefat ettiğinde Osman oğulları ve Çandarlı ailesi ve kaçak amcası Orhan gibi patlamaya isyana hazır, üç başlı bir devlet, feth edilmiş toprakların ortasına çakılmış paslı bir çivi gibi etrafa nifak tohumları saçan bir Bizans, Yıldırım Beyazıt’ ın aldığı yenilgi sonrası hala toparlanamamış, dağınık Anadolu birliği, Alacağı en ufak yenilgi sonrası üzerlerine gelecek Haçlılar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi ilk tahta çıktığında Çandarlı Halil paşanın başını çeken gurup tarafından uzaklaştırılıp tekrar tahta dönmüş halk tarafından “Bundan bir cacık olmaz” denilerek otoritesi tartışılan bir padişah Papa tarafından “Arslan öldü yerine bir kuzu” geçti şeklinde yapılan açıklamalar ile o zaman kadar 28 kez kuşatılmasına rağmen alınamayan bir şehrin kuşatılması başarısız olmuştur. Evet, yanlış okumadınız, Bizans surlarında dev toplar gedikler açılmış ilk surlar geçilmiş fakat saldırı başarısız olmuş sağ yakalanan yeniçeriler Bizans surlarında idam edilip cesetleri surlarda sergilenmiştir. Bu olaydan dolayı ordu moralsiz ve kötü durumda, Baş komutan Mehmet han kendini çadıra kapamış kimseyle konuşmuyor yani vazgeçmiş bu Osmanlının sonunun geldiğinin göstergesidir.Fakat o sabah Akşemseddin hazretleri gelerek Mehmet hanı, Eyüp sultan hazretlerinin kayıp mezarına götürür ve fetih suresi okunur. Toparlanan ordu İstanbul’u Feth eder.

 

Harland Sanders ; Harland , diyince hatırlamaya bilirsiniz.(KFC) Kentucky Fried Chicken kurucusu logo üzerindeki yaşlı Albay,5 yaşındayken babasını kaybetmişti. 16 yaşında imkânsızlıktan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı, 17 yaşına geldiğinde tam dört farklı kovulmuş,  herhangi bir işte başarı elde edememişti.18 yaşında evlendi ve üç çocuğu oldu. Çocuklarından birisi vefat eder. Yaşı 22 olduğunda bir trende kondüktör olarak bilet satıyordu ama bu geçinmesine yetmiyordu. Eşi iki kızını alarak evi terk etti. Bunun üzerine harland, orduya katıldı ama oradan da kısa sürede terhis edildi. Harland, 65 yaşına gelip emekli olduğunda devlet “105 USD”  gibi komik bir rakam maaş bağlamıştı. Bir kafe de bulaşıkçı olarak çalışmaya başladı. Bu sıra da işe yaramaz bir adam olduğunu düşündüğünden, intihar etmeye karar verdi çocuklarına bırakmak üzere yaşadıklarını kaleme almaya başladı. Yazıya döktüğünde fark etti ki aslında hayatta bir çok şeyi kaçırmıştı ve aslında o bölgedeki en iyi aşçı oydu. Bunun için dostlarından 87 Dolar borç para toplayıp işe girişti. Yaptığı tavukları Kentucky’deki komşularına  kapı, kapı dolaşıp satıyordu. Beğenilmesine ve para kazanmasına rağmen, bir süre sonra bunun öyle olmayacağını anladı. Bir benzinlik içerisine yemek siparişi verilen bir büfe açtı tarifi çok beğenilince geliştirmeye karar verdi. Bir süre işler yolunda gitse de yol kullanıma kapatılınca büfe iflas eder. Harland’ın borcu gırtlağa kadar çıkmıştır. 1946 model Ford aracına atlayıp şehirlerdeki restoranları gezmeye başladı. Aslında tüm Amerika’daki desek daha doğru olur. Tam tamına 1009 restoran dolaşarak formülü karşılığında komisyon almak için gezdi red edildi, kovuldu. Nihayet bir yatırımcı bularak  franchise (isim kiralama) yapmaya başladı. Komisyonu satış başına 5 sent alıyordu. Beş yıl gibi kısa sürede bir düzine isim satmıştı ve artmaya devam ediyordu. Harland Sanders  90 yaşında öldüğünde zengin bir adamdır.

 

Steve Jobs ;Apple ceo ve kurucusu olarak tanımayanınız yoktur.Üniversite ye gitmesine rağmen bitirememiştir.Daha sonra kendisini anlattığı konuşmasında bana ne faydası olacağını bilemediğim bir okulu bitirmeye gerek görmedim diye açıklamıştır.Bu süre içerisinde topladığı şişeleri satıp, kilisenin verdiği bedava yemek için 8 km yürümüş,boş bulduğu yurt odalarında parklarda yatmıştır.Teknik konularda çok iyi olmamasına rağmen dostu ve yine apple kurucuları arasındaki Steve Wozniak ile birlikte önce evlerinin yatak odası sonra ise garajda Apple’ın temellerini atmışlar 1976 yılında Jobs’un başaramasak bile en azından torunlarına anlatacak hikayen olur diyerek kurdukları apple bu günlere taşımışlardır.Şirket kullanım arayüzüne sahip Macintosh bilgisayarda başarısızlık yaşayınca sorumlusu olarak gördükleri steve jobs’u kendi şirketinden 1985 yılında kovdular.Jobs kendine yeni bir şirket kurarak “NeXTcube” adında Hızlı ve pahalı iş istasyonları yaptı pahalı fiyatı dolayısı ile fazla satılmayan bir yatırımdı.Bu Şirketi IBM e devredildi.Daha sonra adı Pixar olarak değişecek film şirketi”The Graphics Group” Lucas filmden satın aldı, hisselerini çoğunu Disney satın alınca,1996 yılında Apple Şirketine geri döndüğünde next bilgisayarı satın alarak Mac OS’un tabanı olarak kullandı.

Evli ve Çocuklu diğer adı Çocuklar ve Evlilik(Married with children) dizisi,

yine aynı şeyi söyleyeceksiniz sanırım on bir sezon sürmüş Türkiye dahil bir çok ülkede reyting rekorları kırmış bir dizi nasıl? başarısız olmuştur diye sorabilirsiniz.Aslında daha önceki bir yazımızda bundan bahsetmiştik hatta okumak isteyenler için işte buraya tıklayabilirsiniz.  Bu kısa bölümlerden oluşan sağlam espirilere ve güzel senaryosuna karşın istendiği gibi rayting alamıyor, hatta günden güne düşüş görünüyordu.

Halbuki karşıt dizi olarak orataya çıktıkları (anti cosby önceki yazımız da mevcut) cosby show (kozby ailesi) reyting rekorları kırmaktaydı.Yayın saatinin erken olması dizinin reytingleri etkilemekteydi.Bir kaç kez yapılan yayın saati değişikleri kazandıkları seyirciyi kaybetmelerine neden olmuştu.Bir türlü istenen sonuç yakalanamıyordu.

Amerikalı bir hanımının Televizyonlara çıkarak dizinin Amerikan aile ve değerleriyle alay etmesi kabul edilemez açıklamaları gazetelerde de yer bulunca, hatta hiç işi yokmuş gibi diziyi mahkemeye vermesi işin tuzu biberi olur.Bu yayın saatine reklam veren firmaların reklamlarını geri çekmesi ile durum daha da kötüleşir.

Artık fox tv evli ve çocuklu dizisinin fişini çekmek üzeredir. İzleyici kitlesi tarafından daha önce böyle bir dizi olduğu bile bilinmediğinden yayınlar seyirci tarafından daha sıkı takibe alınınca reyting patlaması yapan dizinin çekimlerine devam kararı verilir.Diziyi çeken stüdyo yayın yaptığı her sezon için her yıl kendilerini televizyon kanallarına şikayet edip gazete başlıklarına taşıyan Amerikalı ev hanımına teşekkür mahiyetin de pasta göndermeyi ihmal etmez.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat