Süper Güç Türkiye - hikayelerimiz.com
Türkiye Süper Güç
15/11/2021
Cadilar ve buyuculer hikayelerimiz
Cadılar ve Büyücüler
11/01/2022

Kurtlar ve İnsanlar

Hollywood etkisi ile insanların çok önceleri unuttuğu bir öykü yeniden canlandı. Adı Kurt adam efsanesi. Peki Masal mı? Efsane mi?

İskandinav Öyküleri ve Kurt adam

Viking efsanelerinde bir adam ve bir yaratığın birleşimi iyi bir şeydi. Mesela Kurt ve adam, Aslan ve adam, Ayı ve adam. Ancak kurt simgesel olarak korkulan bir yaratıktı. Canavardı, acımasızdı. Bu sebeple kahramanca savaşanları ve korkulan insanların mezarını kurt simgeleriyle ve resimleriyle onurlandırdılar. Mezarlara 2 veya daha fazla yaratığın birleşebilmesi için kemikler koydular.şaman savaşçı kurtadamlar viking

Hatta akınlara giderken başlarına kurt postu geçirerek kurt gibi saldıran bir savaşçı o panikle kurt adam sanılır ve panik içinde kaçışılardı. aynı taktiği roma lejyonlarının uyguladığını biliyoruz. Kurt, Çita, Aslan postundan başlıklar takılırdı. Bu başlık çok korkutucu idi. Hele gece baskınlarında müthiş bir avantaj sağlıyordu. Osmanlı da biraz farklı olsa da benzeri uygulama deliler yada başı bozuklar olarak bilinmektedir.

Ortaçağ ve Kötülüğün Başlangıcı

Orta çağa gelindiğinde ise çok farklı öyküler vardı. Tarihte engizisyon yargılama tutanakları mevcut. Bunlardan birisi şu anki Fransa – Belçika sınırındaki bir köyde  adamın birinin kurt adam dönüşerek kızını ve karısını parçaladığı zabıtlara geçmiştir. Adam bunu itiraf etmiştir. Bu gibi benzeri olaylar rahipler tarafından cadılıkla ve cadıların yardımcılığı ile suçlayıp idamına karar verebiliyordu. Yine rahiplere göre ruhun kurtuluşu acılı bir ölüm Fransız köyü kurtadam avıolmalıydı. Bu ise cadıları ve kurt adamların yakılarak öldürülmeleri demekti.

Cadılık kilise tarafından kötülükle ilişkilendirildiyse kötüydü. Kötülük kesinlikle şeytanla ilgiliydi yada onun hizmetkarlarıyla. Üstelik tek mahkeme tutanağı bu değil komşusunu kurt adam olarak gören kadın şikayette bulunmuş ve ceza almasını sağlamıştı.

Günümüz bilimi ise yaptığı araştırmada sorunu çavdarda buldu. Çavdar o günkü ekmek yapımının temel maddesinde bulunmaktaydı. Çavdar hasatından hemen önce yağmura maruz kalması sonucu kurt pençesi(veya tırnağı çavdar mahmuzu olarak ta bilinir) denilen bir mantar oluşumunun tüm çuvalı zehirleyebileceğini ortaya koydu. Bu mantar eğer tarlada çok fazla bulunuyorsa ve un yaparken de karışıma girdiyse sorunun kaynağı buydu.

Çünkü güçlü halüsinasyonlara neden olabilen bu ot çeşitleri ürünün az olduğu kıtlık dönemlerinde unu zenginleştirmek amacıyla ortaçağ çiftçileri tarafından sıkça yapılmaktaydı. Haliyle her bünyede farklı bir tepkimeye giren karışım kurt adamı canlandırabilirdi. Yani etkilenen birisi anlatılan hikayelerden etkilenip değiş yaşadığına pekala inanabilirdi.

Bu işlem kendisi uyandığında ilacın etkisi geçse dahi bölük pörçük şeyler hatırlayıp yaptıklarından pişmanlık duyabilirdi.

Dolunay ve Kırmızı Gözlü canavar

Diğer bir sebep ise münzeviler. Münzevi toplumdan kaçıp huzur arayan insanlardan uzak yaşayan inzivaya çekilen kişilerin yaşamı.

Münzeviler: hastalık ve yüzünde geçirdiği hastalığın izini taşıyan insanlar kasabalara yaklaşmazdı. Bir sebebi de hormon bozukluğu hastalığı olan: hipertrikozdan olanlar kurt adamlarla karışıyordu.

İnzivaya çekilen insanlar: Bu tür insanlar dini amaç veya insanlardan uzaklaşarak şehir merkezlerinden çok ormanlarda yaşardı. Tüm ihtiyaçlarını ormandan karşılayan bu kişiler haliyle kıyafetler yerine hayvan postlarına sarılırlardı. Böylelikle hayatın en saf halini ve Hristiyanlığı saf olarak yaşayıp cennete gidecekleri fikri oluşurdu. Ancak Dolunayda ve Fransız köyünün yakınlarındaki ağaçlıkta gerçekleşen bir olayda kadın şöyle anlatıyor. Komşum yerde kanlar içinde yatarken onu gördüm ay tabak gibi aydınlatıyordu. Çok netti kırmızı gözleri ateş saçıyordu.

Bu hikayeler 19 Haziran 1767 Fransız kralına kadar ulaştığında tebaasını korumak için sürek avı başlattı ve yüzlerce kurt 15 gün içinde öldürülmüştü. Köyde ölümler devam ediyordu. Ama Jean Chastel bölgenin tanınan dindar avcılardan biriydi. O sıralar  60 yaşlarında bir adamdı. Dev bir kurt gördü ve ateş etti düşürdü.. Çünkü onu ölümcül yerinden vurmuştu. Kurdun  Karnı açıldığında öldürülen kadından kalan el ve kol parçaları bulundu.Bugün güney Fransa da bir köy olan “Haute-Loire” köyündeki heykel bunu anlatır.

1800 ‘ler ve Günümüzde Kurt adam hikayeleri

Takvimler 1800 lere gelmişti. Ancak artık kurt adamlara inanan kimse kalmamıştı. Sonuç olarak Hollywood keşfedene kadar hikaye kitaplarında anlatılan bir korku ögesiydi. Hollywood kurt adamı hatırlattığında hayranları artmaya başladı.

Kurt adam Hikayemizi okuyun. Merak edenler için

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat