Kurt Adam Efsanesi - Hikayelerimiz
Kurt Adam Efsanesi
15/11/2021
Oruspu - hikayelerimiz
Oruspu…
23/02/2022
Hepsini Görüntüle

Cadılar ve Büyücüler

Cadilar ve buyuculer hikayelerimiz

Cadılık ve Büyücülük

Cadılar ve büyücüler masal mı? efsane mi? 30 bin ile 60 bin kişinin canına maal olan makemeler. 13. yüzyılda Malleus Maleficarum (cadıların çekici) adıyla bir eser yayınlandı. Eski papa Papa VIII. Innocentius iki yazara Jakob Sprenger ve Heinrich Kramer ‘e bu kitabı hazırlayıp engizisyona vermeleri için bir talimat verdi. Bunun sonucu olarak kitap içeriğinde yaşayış ve görenekler içerisinde anlatılan masalların ve hikayelerin toplandığı ögeler içermekteydi.

En önemlisi karakterler cadılarla ilgili hayal ürünü hikâyeler içeriyordu. Ayrıca cadılık aleyhinde dinsel ve hukuksal iddialar sunuyordu. Bunun yanında bu kitap cadıların teşhis edilmesi ve yok edilmesi konusunda bilgiler veren temel el kitabı niteliğindeydi. Sonuçta yazar Heinrich Kramer bir punduna getirip papalığın onayını alan kitapla,  Yüz yıllarca Avrupa’da ve yeni kıta Amerika’da can alacak yaklaşık 60 bin kadar insanın asılmasına milyonlarcasının suçlanmasına neden olacaktı. Bunun sonucunda engizisyon cadı mahkemeleri kurdu.

Engizisyon mahkemeleri dini bir mahkeme olması yanında yanlış yapmayan bir mahkeme idi.  Çünkü Kilise asla yanılamaz yanlış yapamazdı. Çevrede birisi cadılıkla suçlanıyorsa zaten kanıt aramaya gerekmezdi İşkence edilerek itiraf alınması yeterliydi. Bir yöntemde cadı pastası adında bir test yöntemi içermekteydi.

Avrupa Cadı AvlarıMatthew-Hopkinscadi avcisi- hikayelerimiz

1400lerde başlayan cadı savaşı 1535 yılına geldiğinde zirve noktasına ulaşmış papa VIII. Innocentius da onayı ile Avrupa cadı avı artık başlamıştı. Sonuçta aslında Protestan ve Katoliklerin farklı bir savaşından başka bir şey değildi. Bu sebeple Almanya, Fransa yakaladıkları cadıları diri diri yakarken, İngiltere’de cadılar asılıyordu. Çünkü cadılık şeytanla anlaşma yada dine küfür olarak göründüğünden normal idamlar kullanılan yöntemler kullanılmıyordu. Asılan cadılar sehpa kurulmadan boyunlarına ip geçirildiktan sonra ağacın tepesine kadar çekiliyor yada yerden fazla yükseltilmiyordu. Bu sebeple mahkumun ölmesi 15 dakikayı bulabiliyordu.

Herşeyden önce cadıyı dinen tanımlamak gerekiyordu. Bu sebeple başvurulan tek kitap Maleficarum (cadıların çekici) isimli kitap üç bölümden oluşuyordu. 1. cadının tanımı 2. nasıl tespit edileceği 3 yargılanması konularını anlatılıyordu. Cadı avı Avrupa’da çok popüler ve acı veren bir insan avını başlatsa da cadılar. Toplumdan uzakta yaşayan insanlar, Yüz ve vücutlarında ben yada doğum lekesi olan kişiler, akıllı ve topluma aykırı kişiler, kocası ile sert konuşan, karşılık veren insanlar. Güçlü ve paralı düşmanları olanlar rahatlıkla cadı olarak suçlanabiliyorlardı. Ortağınız varsa kurtılmak için cadılıkla suçlanmanız ve ondan kurtulmanız kolaydı.

Bu nedenle sevmediğiniz yada topraklarına göz diktiğiniz birinden kurtulmak isterseniz dedi kodu başlatmanız yetiyordu. Bu yüzden bir çok suçsuz insan asıldı ve yakıldı.

Cadı Avcısı General

Başarısız bir İngiliz avukat olan Matthew Hopkins cadılığın dini tehdit ettiğine inanarak cadı avı başlattı. Bu sebeple kendisi Cadı avcısı genaral olarak anılmaya başladı. Çünkü o kişi tarihte  yazacak bir kariyer ve büyük bir servet yapacaktı. Yazdığı kitapta ise her köyden 1 sterlin dışında para almadığını yazsa da bunu yalan olduğu anlaşılacaktı. Kadın iseniz cadı olmanız ve suçlanmanız çok kolaydı.

Sonuçta Matthew Hopkins kasabaya gelmiş ise cadı olmasanız dahi yasak olmasına rağmen işkence ve günler boyu uykusuz bıraklımak süreti ile işkence ediyordu. Oysa ki Matthew Hopkins  ve iki ortağı cadı olmasanız bile sizi bunu itiraf ettirebiliyorlardı. Hatta ilerleyen dönemde yardımcı iğne batırıcı iki kadın bile işe almışlardı. Sonuçta kendi yazdığı kitapta 1 sterlinden fazla aldığını yazsa dahi kasaba kaynakları Cadı avcılarına ödenen parayı ve konaklama giderlerini karşılayamadıklarından ek vergi koyduklarından bahsetmekteydi.

Ne yazık ki  İngilterede cadı avı 1735 te bitmesine rağmen Avrupa’nın bitirmesi 1800 lere kadar devam edecekti. Üstelik Amerika bile cadı avından nasibini alacaktı.

Salem cadi mahkemeleri hikayelerimizCadı Pastası Nedir?

Birinin acı olup olmadığını anlamak için arpa yada buğdaya işemesi sağlanırdı. Bu hamurdan yapılan köpeğe yedirilip beklenirdi. Eğer köpekte huzursuzluk sezilirse ve tuhaf hareketler yaparsa kişinin cadı yada büyücü olduğu anlaşılırdı. Papa VIII. Innocentius yayınladığı fermanda bahsi geçmesi. Bu kitabın yeni kıtaya taşıdı.

Amerika Kıtası ve Cadı avı

Yeni atanan rahip Samuel Parrisin Salemde göreve başladı. Uzun zamandır bu kasaba da görev yapan bir rahip yoktu. Orman içindeki evinde karısı kızı ve kölesi tituba yaşamaktaydı. kızı ve yeğeni güçlü bir sarsıntı yada kriz geçirdiklerini söyledi. Artık bu gün bunun aşırı miktarda alınan çavdar mahmuzu(kurt pençesi)den kaynaklandığı sanılmaktadır. Benzeri kurt adam öykümüze buradan erişebilirsiniz.

Öyküye biraz farklı açıdan bakacak olursak kadını yok sayıldığı bir toplumda olduğunu unutmamak gerekir. En üst kısımda hürmet dinlenmesi  gereken yaşlılar vardı. Erkekler ve sırası ile kadınlar. Çocuklar iş gücü bile olmadığından. Kölelerden bile aşağıda en alt tabaka bile sayılabilirdi. Çocuklar erkekse ormanda balık avlayıp katkıda bulunabilirdi. Kızlar sadece ip ve örgü yapabilir evden çıkamazdı. Toplumun cadılık ve büyücülük hakkında bir fikirleri yoktu. Papa ferman yollamışsa önemli bir durumdu.

Salem Cadı Mahkemeleri

Salem Rahibin’in 9 yaşındaki kızı Betty rahatsızlanmıştı. Bir süre dinlenmesi için evin ikinci katında bulunan odaya alındı. Bu sırada evin hizmetçisi tituba şömine içerindeki bölgeye yuvarlak orta büyüklükte taşlar atmış ve dallardan adamı andıran bir bebeği küllerle örtmüştü. Sonrasında aynı olayların rahibin 11 yaşındaki kuzeninde benzer rahatsızlık geçirmesi ve her iki kızın tuhaf sesler çıkarıp eşyaları fırlatmaları sonucu. Bu işin cadılıkla olabileceğini düşündürdü.

Evin hanımı şömine içerisinde duran düzgün taş parçalarını ve küllere gömülü bebeği bulmasıyla olay kesin bir cadı olduğunu işaret etti. En sonunda apar topar tutuklanan tituba bunları kötü ruhları kovmak için yaptığını söylese de onu kurtaramadı.salemin-salemin simarik kizlari hikayelerimiz

Sonrasında yaşanan olaylar yaklaşık 10 kız çocuğunda da aynı benzer durum yaşanması suçlanacak kişi sayısını çoğaltmıştı. Bu durum engizisyon için suçlayacak daha çok kişi demekti. Bunlardan biriside sarah good du. Geçim kaynağı olmadığından dilencilk ve hizmetçilikle geçinirdi. Bu sebeple ormandaki kulübede kızı ile birlikte yaşardı. Ayrıca son hizmet ettiği kadının kilise ile bağı zayıftı. Çünkü cadıların kilise ile işi olmazdı.

Herşey Sarah good un karşısındaydı. Mesela fakir ve tek başınaydı. Daha da önemlisi tutunduğu tek dal kızı mahkemede annesi aleyhine tanıklık etmişti. Örnek vermek gerekirse bitkisel ilaçla tedavi tedavi yapan sonuç olarak cadı olabilirdi. Ancak orman içerisinde bitki örtüsü ve çeşitleri dışında tedavi nasıl sağlanabilirdi.

Papa ve Cadıların Avlanması

Salem’de 1692 – 1693 yılları arasında yapılan mahkemelerde 150 kişi tutuklanmıştır. Mahkemeler neticesinde 29 kişi suçlu bulunarak asılmıştır. Bunların arasında tituba olarak bilinen Jamaikalı kadın hizmetli de nasibini almıştır.

göreneklere dayanan, cadılarla ilgili hayal ürünü hikâyeler içeriyor, cadılık aleyhinde dinsel ve hukuksal iddialar sunuyordu, ayrıca cadıların teşhis edilmesi ve yok edilmesi konusunda bilgiler veren temel el kitabı niteliğindeydi.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat