geçmiş ve gelecekte hikaye
Neden Hikayelere İhtiyaç Duyarız?
11/08/2020
Sana koydum - hikayelerimiz
Sana Koydum
03/01/2021

Ömer Seyfettin’in Kayıp Hikayesi Cambazın Aşkı

Ömer Seyfetti'nin Kayıp HikayesiÖmer Seyfettin’in Kayıp Hikayesi Cambazın Aşkı hikayesi bulundu. Türk edebiyat tarihinin usta kalemi ve tanınmış yazarı Ömer Seyfettin’in yazarlığının ilk yıllarında bir mecmuada (Dergi) yazdığı varlığı bilinen ancak bu güne kadar ulaşılamayan bir hikayesi bulundu.

Ömer Seyfettin’in Hikayesine Nasıl Ulaşıldı?

Bir süredir tezi üzerinde çalışmalar yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi Serkan Tuna’nın dikkati sonucunda
Ömer Seyfettin tarafından Hakkı Tarık Us’a gönderilen mektupta olduğunu hikâyeyle ilgili ilk ve tek bilginin de bu yazıda “Küçük Hiss-i Hikâye” yazısını araştırarak mektubun Şevket Rado tarafından Hayat Tarih Mecmua’sında “Ömer Seyfettin’in Bir Edebiyat Meraklısına Mektupları” adı altında yayınlatıyor. Mektupta Ömer Seyfettin , Tarık Us’a Ömer Seyfeti’nin Kayıp Hikayesi hakkında şöyle söylemektedir:

Nam-ı müstearımla eser denilebilecek bir şey neşretmedim serlevhalı büyük hikâyemi neşrettim ki küçüklük hayatıma, edebiyata çalıştığım ilk günlere ait olduğu için bence pek kıymettardır.

Cambazın Aşkı

Serkan Tuna bu hikayeyi’nin tam metnini bizlerle “Türklük Bilimi Araştırmaları dergisinde” paylaşıyor.

Ömer Seyfettin’in Kayıp Hikayesinin Konusu:

Hikâyenin başkarakteri olan Victor, bir cambazhanede kalabalıklar önünde cambazlık gösterisi yapar. Ara ara kendi gösterisine katılan direktörün kızı Rosa’a âşıktır. Paul ise Victor’un gizliden gizliye çekişme hâlinde olduğu aynı yerdeki bir diğer kişidir. Paul ile Rosa’un yakınlaşmasından rahatsızlık duyan Victor, onların evlenmesi ve çocuklarının olmasıyla tamamen yıkılır. Hikâyede olaylar Victor’un gözünden takip edilir.

İç âleminde yalnız olan Victor, hissiyatını kimseyle paylaşamamanın sancısını çeker. Yakın dostu olarak gözüken Fernand’a derdini açar lakin Fernand bu manevi duygulardan uzak bir kişidir. Onu anlamadığı gibi aşk için “ölüm kıyafetine” bürünmesini anlamsız bulur ve aşktan kaçmasını öğütler. Fernand’dan başka yakın dostu olmayan Victor, iç âleminde sürekli aşk acısıyla başbaşa kalır.

Böylece hikâye, Victor’la birlikte iyiden kötüye doğru sürüklenir. Başlangıçta kaslı, kendisini beğenen ve âşık kişi olarak güçlü gözüken Victor, hikâyenin sonunda düzgün vücudunu yitirmiş, topal kalmış, aşkta mağlup olmuş ve itibardan düşmüştür. Victor, Rosa, Paul, Fernand dışında hikâyenin şahıs kadrosu Anna, Jack, Heroine, Camille, Loise ve cambazhanenin sahibi direktörden oluşur.

Şahısların tümü yabancıdır. Mekân olarak ise birkaç yer tercih edilmiştir. Gösterilerin yapıldığı, çalışanların ikamet edip idman yaptıkları cambazhane en yoğun olanıdır. Cambazhane dışında Victor’un Fernand ile zaman zaman uğrayıp dertleştikleri mavi boyalı meyhane, Victor’un Rosa’u düşünmek için gittiği şehir dışındaki ağaçlık, ziyafetin verildiği otel ve gazino vardır.

TUNA(2020)

 

Tuna, S. (2020). Ömer Seyfettin’in Kayıp Bir Hikâyesi: Cambazın Aşkı. Türklük Bilimi Araştırmaları, 192.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat