Oruspu - hikayelerimiz
Oruspu…
23/02/2022
80ler 90lar seksenler
80ler 90lar
12/11/2022

Parayı buldum isimli hikayemiz.Aslında ibretlik bir adalet öyküsüdür. Almanya Hollanda sırnırındakibir kasabada geçmektedir. Bir tüccar O dönemde kullaılan gümüş parası olan 800 lonca(* açıklama en altta) dolu keseyi pazarda düşürür. Oradan geçmekte olan marangoz bu para dolu keseyi bulur. Ama sahibi olmayan kişilerinde hak iddia ettiğinden kimseye duyurmaz. Kaybeden kişi nihayetinde bunu ilan eder diyerek bir kenara saklar.

Lonca (Madeni para) Nedir?

Yani paranın o zamanki değerini anlamak için iyi ve güçlü bir at 20 Loncaya alınıyordu. Demek oluyorki 800 lonca ile 40-45 at alınabilir. Neyse devam edelim Marangoz kilisede rahip ile sohbet esnasında bir tüccarın Franfurt’a giderken yolda 800 Lonca kaybettiğinden bahseder. Üstelik getirene 100 Lonca ikramiye (ödül) vardır. Marangoz rahbibe parayı getirerek teslim eder.

Aç gözlü Tüccar

Rahipte tüccarı bulup davet eder. Adam paraları döküp sayar. Tam tamına 800 Loncadır ve eksik yoktur. Tüccar 100 Lonca çok al şu beş loncayı git der. Marangoz razı olmaz sözünü tutmasını ister. Aç gözlü tüccar bu para eksik der ben 900 Lonca kaybettim. Sen zaten hakkın olanı almışsın diyerek üste çıkmaya çalışır.Rahip olaya müdahil olduğundan ve dürüstlüğüne emin olduğu marangozu tanıdığından ayağa kalkar ve ortadaki para kesesini alarak mahkemeye gider.

Herkes için Adalet Gerek

Rahip bildiklerini anlatıp para dolu keseyi mahkemeye verip bildiklerini anlatır. Hakim aç gözlü tüccarı çağırıp yanında duran kutsal kitaba el basıp 900 Lonca  kaybettiğine dair yemin etmesini söyler. Tüccar tereddüt etmeden gelip kutsal kitap üstüne yemin eder. Aynı işlemi marangozada tekrarlatan hakim. Marangozunda tereddütsüz el basıp kutsal kitap üzerine yemin etmesinden sonra:

Tamam der. Çözüm çok basit Tüccar 900 Lonca kaybetmiş demek ki bu 800 lonca ona ait değil. Paraya gelince uzun zamandır marangoz parayı muhafaza etmesine rağmen arayan çıkmamış demek ki bu parayı dilediği gibi harcamasında yasal herhangi bir sorun yok gidebilirsiniz.

 

 

Bilgi:

Lonca 17 yüzyıldan 2002 yılına kadar Hollanda para birimi olarak guldenin metal olanlarıdır. Önceleri gümüş ve değerli madenken sonradan değişikliğe uğramış ve günümüzde yerini euro’ya bırakmıştır.

 

Adalet konusunda diğer yazılarımız için :

 

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat