Leyla ve mecnun bakışı
Mesnevi’den Leylanın Güzelliği ve Mecnunun Bakışı
09/08/2017
Mescidde ki Direk
Mesnevi’den Mescid’deki Direk
10/08/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Mecnunun Endişesi

Tanrı misafiri

Mesnevi’den Mecnunun Endişesi,Mecnun ayrılık derdinden dolayı boğaz hastalığına ya­kalandı. Tedavi için hekim çağırdılar. Hekim gelip Mecnun’u muayene etti ve Mecnun’dan kan almaktan başka çare bulamadı. Kan alma işini yapan bir hacamatçı çağır­dılar. Hacamatçı geldi, Mecnun’un kolunu bağladı. Şişmiş olan yeri keseceği sırada Mecnun bir nara atarak dedi ki:
“Ey kan alan adam!.. Ey hacamatçı hekim!.. Paranı al ve git, bana dokunma, damarımı kesme. îsterse bu dertten Öleyim!..”
Hacamatçı şaşırdı:
“Bundan niçin korkuyorsun, sen kükremiş arslandan bile korkmazsın. Aslan, kaplan, ayı, kurt gibi yabani hay­vanlar geceleri saf saf etrafında toplanıyorlar, onlardan korkmuyorsun da, bundan mı korkuyorsun?..”
Bunu duyan Mecnun:
“Hayır,” dedi. “Beni yaralamandan, damarımı kesmen­den korkmuyorum. Benim bütün vücudum Leyla ile dolu, damarlarımı keserken ona zarar vermenden korkuyorum.

Sevenin Cevabı

Bir sevgili, âşık olduğu kişiye, “Yiğidim! dedi. “Sen çok gurbet gezdin, bir çok şehirler gördün. Söyle bakalım gör­düğün şehirlerin hangisi daha güzeldi?”
Sevgilisi hiç tereddüt etmeden cevap verdi:
“En güzeli, sevgilinin oturduğu şehir,” dedi ve şöyle de­vam etti:
“Padişah yaygısını nereye yaydıysa, orası iğne deliği ka­dar dar da olsa bize bir sahra kadar geniş gelir. Ay yüzlü Yusuf’un oturduğu yer kuyunun dibi de olsa orası bize cennetten farksızdır.”

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat