bir müddet
Bir müddet…
16/04/2016
hindistan cevizi
Hindistan Cevizi – Türkün tropikal meyve ile imtihanı
22/04/2016

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır.

Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız.

Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.

Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlardan tam olarak yararlanabiliriz

Not:Bu hikayeda anlatılanların gerçek olup olmadığı bilinmemektedir.Normal şartlarda kartallar 40-45 sene yaşamaktalar.Bu tahmini süre yaşam koşullarına ve iklime göre farklılık göstermektedir.Yazımızdaki 70 yıl yaşayan kartal cinsinin ne olduğu hangi coğrafyada yaşadığı yaşam şartları kesin olarak bilinmemektedir.Alıntı yapılan yazarın hayali mi ? yazdığı yoksa ayrıntılı bir inceleme yazısı olup olmadığı da kesin olarak bilinmemesinin yanında yazımız size ibret ve ilham vermesi gerekçesiyle yayınlanmıştır.Kesinlikle doğru olduğu iddasında değiliz.Bu nedenle siz okuyucularımıza açıklamayı bir borç biliriz ilginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.Keyifli okumalar

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat