Çanakçı Maho Baz İstasyonuna Karşı
Çanakçı Maho Baz İstasyonuna Karşı
10/07/2018
gömü hazine peşinde
Hazine Avcıları
17/07/2018
Hepsini Görüntüle

Elm Sokağında Kabus – A Nightmare on Elm Street

Elm Sokağında Kabus - A Nightmare on Elm Street

Elm Sokağında Kabus - A Nightmare on Elm Street

Elm sokağında kabus(A Nightmare on Elm Street) filmi Seksenli yıllarda sinema filmi olarak gösterime girmiş, takvimler 1989 yılını gösterdiğinde Türkiye’de Magic Box Startv-1 yayına başlamasıyla Cuma akşamlarımız korku kuşağıyla tanışmıştı. Sinema’ da  bir birinden kopuk olarak izlediğimiz Elm sokağında kabus Film serisini startv sayesinde izlemeyi başarmıştık.Serinin Fimleri :

Film Serisi

  1. Elm sokağında kabus (1984)
  2. Elm sokağında kabus Fredy’nin intkamı (1985)
  3. Elm sokağında kabus Rüya savaşçıları (1987)
  4. Elm sokağında kabus Rüya ustası (1988)
  5. Elm sokağında kabus Hayal Çocuk (1989)
  6. Elm sokağında kabus Freddy’nin ölümü(1991)
  7. Elm sokağında kabus Son Kabus(1994)
  8. Freddy Jason’a Karşı(2003)
  9. Elm sokağında kabus (2010)

Seri Hakkında

Ziyaretçiler dizisinden tanıdığımız Robert Englund un fimin tanınmasında önemli bir yeri vardır. Zira o dönemde rol aldığı dizi iyi bir raiting yakalamıştır. Henüz gençlik yıllarını yaşayan  johny Deep ve korkunun ustası olarak bilinen Wes Craven bu filmin bu kadar uzun soluklu olmasına katkı yapanlar arasındadır.

Ülkemiz’de bilinir olması tamamen cuma geceleri yukarıda’da adı geçen Star Tv korku kuşağının, parliment sinema kulubünün o dönem izleyecek çok fazla alternatifi olmaması sebebiyle sıkı takip edilmesi olmuştur.Fredyi canlandıran Robert Englund’un daha önce ziyaretçiler dizisinden tanınması’da bunda payı olabilir.

1994 ve 2003 yıllarında çekilen serinin devam filmi olarak görünse’de serinin hayranlarının filme yapacağı katkı düşünülerek tamamen saçma ve dayanaksız senaryolarla gişe hasılatı için çekilmiş yapımlardır. Bu hali ile bile zaman zaman seyredilebilecek kült bir film olmuştur.

Ancak 2010 yılında çekilen tekrar ve yeniden uyarlama filmi yukarıda seri ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir taklit filmi olarak bakılabilir.

Filmin konusunu değerlendirmek gerekirse, devam filmleri için çok mantıklı olmasını beklemek doğru olmayacaktır.İlk çekilen film aslında geciken bir intikamın alınması üzerinedir.1960 yıllarda garip davranışları olan bir adamın taciz sebebiyle evinde sıkıştırılarak linç edilip yakılmasıyla olaylar yatışmıştır.

1984 döneminde freddy uykuda gençleri yakayıp rüyalarında öldürür.Uyku sırasında ölen genç kişiler gerçek hayat’ta da ölmektedir.Olaylar geliştikçe ölen çocukların aslında yıllar önce fredyi linç edip öldüren kişilerin çocukları olduğu ortaya çıkacaktır,peki olayı yada suçu işleyenleri neden öldürmez de çocuklarını hedef almıştır.Bu konu çekilen hiçbir devam filminde sorulmaz gençler meşhur fredy eldiveni ile kesilir biçilir.

Ölümsüz Fredy:

Devam filmleri geldikçe fredy uğraştığı vudu yada benzeri tarzda büyülerle hayatta kalmıştır. Bölümlerden birisinde tüm bunlara annesinin yaşadığı yasak aşk’ın sebep olduğu gibi değişikliklerle karşımıza çıkar.

Ardan geçen uzun yıllar sonucunda1991 yılında çekilen film ile fredyi kesin olarak öldürmenin zamanı gelmişti. Bu fikrle Elm Street 6 Fredy’nin ölümü çekilir. Fredyi kesin öldürmek için bu Rüyalardan çıkarıp Dünya’ya getirilirse öldürülür.Konusu işlenir, ama arkasından gelen devam filmleri fredy bir türlü ölmez.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat