Tam tamcılar
Mahallenin Tamtam’ları
30/03/2017
barbar conan
Conan Maceraları 31 Ölüler Salonu
30/03/2017

A.K.K.(akn)  Ak parti ile ilgili bir şey değildir.Yasa dışı örgütlerle de bağlantısı yok,Eeee o halde nedir.Yıllardır Türk milletinin başına örülmüş baş belası çoraptır ve artık buna devletin dur demesi gereken bir şeydir.Kısaca açıklayacak olursam A.K.K(akn) ve akk aha söylüyorum! Atılan Kazığa uydurulmuş Kılıf = akk anlaşıldı mı ? hayır çünkü kimse işin aslını bilmemekte Adil kullanım kotası diye bilinen şey Ben I.T. uzmanıyım (it, değil bilgi teknolojileri :))buraya çözmüş gibi yazsam da işin aslı bildiğim kadarı sadece tarif edebilirim.Yıllardır 33,600 modemlerden beri İnternet kullanmaktayım kısaca profesyonel sörfçü ADSL‘den öncede kullanıyordum yani,bize şöyle anlatıldı ADSL

-Lan duydun mu? yurt dışında bir teknoloji çıkmış sen İnternete bağlıyken telefon meşgul çalmıyormuş

-Si..tir lan

-Valla öyleymiş

Neyse gel zaman git zaman bu teknolojiyle tanıştık o zamanlardan başımıza böyle bir bela geleceği belliydi.Hemen herkes koştu ADSL taktıracağım diye gittik postaneye başka seçenek yoktu o zaman herhalde postaneye gidilecekti,tam özelleşme arifesinde özel şirketler hiç yoktu.

-hemen bana bir ADSL takın gardaş diyende vardı yaşanmıştır.

-Dur öyle olmuyo şu formu doldur (ya gördün mü? basit değildi işte)

-Usta doldurdum ama bu kutulardan hangisini işaretleyeceğim 30-50-75 filan yazıyor(burası gerçekçi olmayabilir uyarıyorum)

-ha kota o!

-Kotaaa!??? (kotalara geldik! ne demek ki kota?)

-Ya şimdi kota yani ne kadar film izlersin az mı? çok mu? o demek az izliyorsan azı işaretle daha ucuz

Türk milleti tabi az ve ucuz olanı işaretledi.30 tl lik olanı aldı.ben dahil sonra ay sonunda 30 TL lik fatura 100 TL Gelince soluğu postanede aldık.

-Abi faturada yanlışlık var.

-Aha biri daha geldi.Yok kardeşim yanlış filan değildir.Kotatayı geçmişindir. yanındaki lavuk pis pis sırıtıp

-kah kih koh seyredip seyredip çavuşu tokatlıyorlar sona gelip itiraz.

-Yok valla kullanmadım 10 gündür evde bile değildim

-Öyledir öyledir.Dur bir bakalım aha bak şu kadar aşmışın işte liste kotayı 103 TL ödüycen

Sonradan jeton düştü Kayınço bizdeydi evde olmadığımız dönemde abanmıştı.İnternete ne varsa seyretmişti.Devlet bu fırsatçılara daha sonra dur diyecekti faturanın kota geçilse dahi %10 aşamaz yani kalkıp 30 tl hizmeti 4gb geçtin ver  100 TL diye alamayacaktı ama vatandaşın şikayeti olarak devlete ulaşması,devletin buna yasa çıkartması epey uzun zaman almıştı.Firmalar çoğalmış ve vatandaş üstüne düşeni yapıp kazıklamıştı zaten uzun zaman boyunca

-Ustacım yokmu bunun bir çözümü? her ay buraya gelgit birde faturayı 30 yerine 100 öde olmuyor

-Limitsiz alcan kardeşim çok kullanıyorsan yada kapatıracan (İşim gereği kapattırmak mümkün değil di.Kafamda o an için tüm sorunun çözümü gibi yanan ampul aha istediğim şey demiştim ama yeni bir kelimeyle tanışacaktım)

-Ne kadar ? limitsiz

-70 TL 50gb Adil kullanım kotası yani akksi var? o zamana kadar bildiğim ak47(kalesnikof) vardı.Ama akk yoktu ve o zaman onunda cepleri delen bir silah olduğunu kavrayamamıştım silah nasıl adam vuruyorsa akk cebimizi vurup deliyordu ama bilmiyorduk.

-Tamam ustacım ondan ver ama akk ne?(aha sordum)

-Çok takılma akk’ye sen limitsiz kullanıyon ona bak ay sonuna doğru hat biraz yavaşlıyor.

-Niye ki ????

-Niye olcak diğer vatandaş az kullanıyor sen limitsiz kullandığın için onu geçiyorsun adil olması açısından yani onun senin harcadığına yetişebilmesi için seni yavaşlatıyoz.

-Eee benim günahım ne o da limitsiz alsın

-İşte biz adil bir hizmet verebilmek için vatandaşı düşündük önlem aldık.  İçimden zi…tir çekmiştim ama ipler onların elinde yapacak bir şey yok adam ya al ya tezgahın önünü kapatma der gibi baktı bana,ben ona düşünüyüm iki dakka patlama der gibi baktım,hafif kafa salladı eee der gibi,olmayan sakalımı okşadım çenemden aşağı.Adil he parayı verince jokeriy’di limitiydi pas geçebiliyordu ama onuda zamanla öğrenmiş olacaktık.

-Neyse sen onu limitsize çevir dediğin anda tanışmıştım namussuz akk ile ne olduğu tam anlaşılamasa da bir kaç aylık kullanım sonun da İnternetin yavaşlaması ve ölçümlemede hızın düşük çıkmasıyla ne denmek istediği anlaşılmıştı.Zaman geçtikçe özel firmalarda çoğaldı çeşit çeşit İnternet paketleri satmaya başladı.Telekom olmuştu yeni firma doping,ttnet, süperonline, milenicom, türknet daha bir sürü servis sağlayıcı oldular ve akk silah olarak o dönemde kullanılmaya başladı.Aynı hattı yüzlerce kişiye paylaştırıp düşen hızlarını akk diye gizlemeye kulp takmaya başladılar.

Bir su borusu düşünün kalın ve kocaman bu on kullanıcıya düzgün hizmet verebilirken bunu yüz kullanıcıya satabilmek için diğerlerinin vanasını kısan kişiye ve fatura gönderene servis sağlayıcı,vanaya Akk,az akan suya adil kullanılan İnternet (bknz. yan resim) denir.Tabi adam gibi hizmet nerede nasıl veriliyor? diye sorabilirsiniz veren kimse yok servis sağlayıcılar bu konuda adil davranıyor akk bitince hemen kısıyorlar vanayı.Bir yavaşlık problemi için ararsanız kotanız dolmuş dedik ya bekleyeceksiniz ay başında  kotanız sıfırlanacak yada bir üst pakete geçeceksiniz eğer sadece bu ay için hızlanmasını istiyorsanız joker paket satın alacaksınız diyorlar ama en önemli hizmet adil kotanızı yükseltecek bir üst pakete gırç 30 tl fark eğer sadece ay sonuna kadar limit(joker paket bu) artırmak isterseniz 20 tl fark verebilirsiniz.

Hmm telekom’da ki arkadaşın çok takılma dediği konuyu yeni anladım adil kullanımdı ya adil ve adalet kısmına takılma demek istemiş 20 tl veya 30 tl ye adalet filan tanımıyorsunuz.Yani İnternet üzerinde adil madil olayabiliyorsunuz, aynı hattı otuz kişiye satıyorsunuz bir kez yatırım yaptıysanız bir daha yatırım yapmıyorsunuz.

Son dönemde apartmana Süperonline fiber İnternet gelince fibere geçelim dedim ve ADSL dönemini kapatıp teknolojide bir adım öne geçtim eve uzay çağını açtım.Yok sadece Sanıyormuşum olayın üzerinden 1 yıl geçti kullanıyorum mesut mutlu ama geçtiğim günden beri akk için arıyorlar.Sebebi ADSL akk kotam 50 gb kotam vardı ve eşimle birlikte 1 ay yetmekteydi.Fibere geçince kota 75 gb dediler oohho! bana yeter bide artar dedim hız 8mbps hızından 25 mbps e çıktı.

Güzel birde kalktın şikayet mi? ediyorsun yok tam 1 yıl kullandım defalarca aradılar şimdiye kadar ADSL’de 50 gb gül gibi yeterken ayın birinde sıfırlanan kota 10-11 i gibi tükenmeye başladı.Bana söylenen akk bana yeterli değilmiş yetersizmiş İnterneti çok kullanıyormuşum bir kaç kez sorguladım neden yetmediğini daha önce yettiğini açıklama bana mantıklı gelmişti.Destek hattındaki arkadaş ADSL’de youtube yada facebook’tan bir tuşa bastığınızda bekleyip yavaş yavaş dolarken fiberde cart diye iniyor video izlemeyip kapasınız bile video hard diske inmiş oluyor o yüzden kotanız hemen doluyor dendi haklı olabilirler dedim bir daha da sorgulamadım 1-1,5 yıl kadar bugün neden eski defterler açıldı.Bu zaman içerisinde dedim ya defalarca bir üst pakete geçin kota yetersiz diye arandım hepsinde reddetim çünkü 3mbps yeterliydi iki kullanıcıya donmadan video izleniyor mesajları okuyabiliyordum gereksizdi yani,şimdi geçenlerde 10 gün önce hattım yavaşlamaya başladı.O kadar ki tek cihazla bile İnternete zar, zor 1 yıl önce yaptığım ölçümleri tekrarladım bir pazar günü 1 mbps nin altında olduğunu gördüm yanlışlık olmuştur,yanlış yapmışımdır diye düşündüm 1 hafta boyunca işlemi sürdürdüm çünkü 1 cihazla bile çıkmak hayaldi artık İnternete.

Arıza kaydı bıraktım ve izah ettim gün içi hız 3 mbps alınabiliyor hafta sonları ve akşam 21:00den sonra bağlanamıyorum 2mbps zor görüyor ayar mayar yapıldı olduğu söylendi durum aynı.En son aramamda dumur oldum.

-Beyefendi akk kotanız bitmiş arıza kaydı oluşturamıyoruz nasıl yani dedim,biraz dişinizi sıkarsanız ay başında kotanız yenilencek sonra kullanabilirsiniz.

Ben ısrarla bana vaat edilmiş kotanın altında çalıştığını anlatırken o bana 3 mbps diye ille 3mbps hizmet verileceğini  düşünmeyin 1,5 mbps de normal dedi kayıt yapamadığını söyledi kapattık.Bende arıza kaydını İnternet üzerinde tabi iş yerinden yazdım 🙂 ev uzay çağı yaşadığı için boyutlar arası İnternet çalışmıyordu normal olarak.

Bir arkadaş aradı dinledi başka birine aktardı.o dinledi başka birine o arkadaş ben ADSL birimine bağlıyım anlayan bir fiber bölümünden bir arkadaşa bağlayım dedi yukarıda yazılanları 3 kez anlattım son aktarılan arkadaşa yoruldum sorunu eğer İnternete yazdığım şikayet bölümünden okuyabiliyorsanız anlatmayacağım dedim tamam ilgileneceğim dedi kapattık.

-Eeee sonuç sonuç yok akk dolmuş 🙂 komik olsun diye yazmadım ama komik gülmesem de

Akk olayını esnafa uyarlayım dedim hikaye şöyle Adamın birisi manavla anlaşıyor yada kabzımalla ben senden 2 yıl taahhüt vereceğim günlük 1 kasa elma alacağım diyor.Manav amca diyor ki:

-ilk ay bedava :))) sonra yalnız diyor 50 kiloyu geçince kasayla vermem poşetle alırsın ve poşetler 3 kilo olur.Bak ona göre akk diye bişey var diğer müşterilerimden fazla elma yersen adaletsizlik olur.  :)) 3 kilo ye der.

-Tamam der vatandaş yıllarca alır elmaları bir süre sonra günlük akk olan 3 kiloluk elmalar yetmemeye başlar.Mutfak terazisinde tartar elmaları görür ki elma 1,5 kilo hırsla manava gider

-Utanmaz adam bu ne? der.

Manav:

-Elmaaa ne olcak ki!

-Ulan! bu elma 1,5 kilo

pişkince sırıtan manav:

-Tamam olabilir.bu ay fazladan vermişim onu paketten düşüyorum eğer istersen üst pakete geç abim üst pakette akk 75 kilo ve kırmızı amasya elmasıyla karıştırıyoruz veriyim mi?.

-Yok kardeşim ver benim 3 kilo elmamı.

-Teknik servisteki arkadaşlar size dönüş yapacaklar.Şey hikaye karıştı 🙂

-Abicim sık dişini ay sonuna şurda 1 hafta kalmış kota sıfırlanınca alırsın bir kasa elmanı gül gibi

-Tamamda bizim eksik olan günlük 1,5 kilo eksik noolcak ee peki önceki tartılmayan elmalar gerçekten 3 kilomuydu?

cevap yok.

Anlatmak istediğim tam’da buydu elma kilo ile ölçülebiliyor terazi evlerde bulunabilir başka yerde tartırılabilir.İnternetimizden çalınan ve adına akk denen kotalar nasıl ölçülür ?ya size de vaat edilmiş 3-5-10mbps gerçekten 3 değilse 5 değilse arada fark başkasına satılıp para ve gelir sağlanmışsa bu hırsızlık olmuyor mu?Hak adalet ve akk diyen İnternet servis sağlayıcılar parayı görünce akk,mkk musluğunu hemen açabiliyorlar o zaman başkasından fazla kullanınca adaletsizlik olmuyor mu? O yüzden yetkililere sesleniyorum duyun sesimizi vatandaşa bunun yapılmasına müsaade etmek Eyyy Telekominikasyon üst kurulu duy sesimizi buna bu hırsızlığa son ver nedir akk? kaldıralım adam gibi hizmet verecek firmalar versin gerisi batsın yada kendisine çeki düzen versin ondan sonra ev ev dolaşıp kontrol yapalım bakalım kim gerçekten dürüst ve sözüne sadık hızlı bir hizmet veriyor.Düzgün hizmet vermeyen firmaya da uyarı verebiliriz.şimdi kontrol yapamazsın gireceksin arıycam bu adamın hızı neden 1 mbps akk si dolmuş diyecek,Olmaz bu,AKK‘yi kaldıralım devlet denetlesin artıkın yeter.

 

Bizi takip edin

2 Comments

  1. Yusuf Bekçi dedi ki:

    Türk net Akk yada akn’yi kaldırmış bulunuyor diğerleri yıl sonunu beklemekteymiş

  2. kadir dedi ki:

    2019’da kalkıyor AKN/AKK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat