Müdür ve idarecilik hikayesi
Müdürlük ve İdarecilik Hakkında Hikayemiz
11/05/2017
Zamanı iyi kullanmak
Zamanı İyi Kullanmak Üzerine
11/05/2017

Yönetim dersleri 1: Bir gün bir tavşan, ağaç dalında boş boş oturan baykuşa sordu: -Senin gibi bütün gün boş boş oturabilir miyim? -Tabii, neden olmasın. Tavşan da öyle yaptı. Birdenbire bir kaplan ortaya çıktı ve tavşanı yedi!
Çıkarılacak Ders: Boş boş oturmak için çok çok yüksekte oturuyor olmanız gerek…
Yönetim dersleri 2: Hindi: Şu ağacın en üst dalına çıkmak istiyorum ama hiç gücüm yok… İnek: Neden benim dışkımdan biraz yemiyorsun? Onlar besin deposudur. Hindi bir parça dışkı yedi ve gerçekten bunun İlk dallara ulaşacak kadar enerji verdiğini farketti. Ertesi gün biraz daha yedi ve ikinci dala ulaştı. Birkaç gün sonra ağacın en üstüne çıkmayı başardı. Aniden bir çiftçi ağacın tepesindeki hindiyi farketti ve onu vurdu.
Çıkarılacak Ders: Bok yemek sizi en üste çıkartabilir. Ama orda kalmanızı sağlayamaz…
Yönetim dersleri 3: Vücut ilk kez bina edildiğinde hangi organın müdür olacağı tartışması başlamış. Beyin, vücudun bütün işlevlerinin kendisine bağlı olduğunu, o olmazsa vücudun yaşayamayacağını söylemiş. Ağız, yemek yemezse vücudun açlıktan öleceğini söylemiş. Eller, dışarıdaki bütün işi yapanın kendisi olduğunu söylemiş. Birden Göt ortaya atlamış ve müdürün o olması gerektiğini söylemiş. Bütün organlar ona gülmüş. Buna kızan göt faaliyetlerini durdurmuş. Bir gün, iki gün derken organlar artık dayanamamışlar. Ve döt müdür olmuş.
Çıkarılacak Ders: Müdür olmak için beyne sahip olmanız gerekmiyor. Herhangi bir göt bunu yapabilir…
Yönetim dersleri 4: Küçük bir kuş kışı geçirmek üzere güneye gidiyordu. Hava çok soğuktu ve kuş donarak yere düştü. Yerde öylece yatarken bir inek geldi ve üzerine bir parça dışkı bıraktı. Donmak üzere olan kuş dışkının sıcaklığıyla ısındı. Çok mutlu oldu, neşe içinde şarkı söylemeye başladı. Ordan geçmekte olan bir kedi kuşun sesini duydu. Onun nerde olduğunu keşfetmekte geçikmedi. Kuşu dışkıdan sıyırdı ve yedi!
Çıkarılacak Ders: 1. Üzerinize mok atan herkes düşmanınız değildir! 2. Sizi boktan kurtaran herkes dostunuz değildir! 3. Bokun içine düştüyseniz çenenizi kapalı tutun!
Yönetim Dersleri 5: Babası oğluna meslekler hakkında nasihat ediyordu. Oğlum dedi, çeşitli meslekleri tanıttıktan sonra; Cennete gitmek istiyorsan öğretmen ol! Öğrenimini bitiren oğul mimar oldu.. Aradan zaman geçip babası, sonra da oğlu hakkın rahmetine kavuştu. Cehennemde karşılaşan oğul babasına sordu: -Baba sen ki ömrünü öğretmenliğe adasmış birisin, Bana da nasihat etmiştin öğretmen ol cennete gidersin diye, Ne işin var burada? Baba cevaplar: -Oğul sorma vakti zamanında birkaç ay idarecilik yaptım da ondan buradayım…
Çıkarılacak Ders: Ne bok olursan ol ama idareci olma…

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat