Arslan ve tilki
Mesnevi’den Adil Taksimat
15/08/2017
Rüya
Mesnevi’den En Güzel Rüya Gören
15/08/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Ressamlar Yarışıyor

Ressamlar yarışıyor

Çinli ve Rum ressamlar, “Resim san’atında dünyada en üstün biziz” diye övünüyorlardı. Bu iddiaları duyan adil bir hükümdar:
“Sizi imtihan edeceğim, bakalım hanginizin dediği doğru” dedi.
Ve bir perdeyle ikiye böldüğü büyük bir salonun bir ta­rafını Çinli ressamlara, diğer tarafını Rum ressamlara tah­sis etti. Kendi bölümlerinde çalışıp eserlerini orada sergi­lemelerini emretti.
Çinliler de Rum diyarının ressamları da hazırlanıp ça­lışmaya başladılar.
Çinliler, hükümdardan yüz türlü boya isteyip aldılar ve onlarla çeşitli resimler, süsler yapıp salonun kendilerine ayrılan bölümü donattılar.
Rum ressamlar ise sadece duvarları cilalayıp durdular. Sonuçta kendilerine ayrılan bölümün duvarları pırıl pırıl parlayan, gökyüzü gibi berrak bir ayna haline geldi.
Her iki taraf da kazanacaklarından emin oldukları hal­de hükümdara işlerinin bittiğini, sergiyi gezebileceğini bildirdiler.
Hükümdar geldi ve önce Çinli ressamların süsledikleri bölüme girdi. Yapılanlar fevkalade şeylerdi. Çinliler, bütün renk tonlarının fark edildiği harika resimler çizmiş, boyalı tablolarla her tarafı donatmışlardı.
Çinli ressamların eserlerini takdir eden ve onlara hedi­yeler veren hükümdar, daha sonra Rum ressamların bölümüne doğru ilerledi.
Tam bu sırada bir Rum ressam, salonu ikiye bölen per­deyi açtı. Perdenin kalkmasıyla Çinli ressamların yaptıkları resimler ve oradaki bütün ihtişam, bu bölümün cilalan­mış aynalar halindeki duvarlarında yansıdı. Orada olan her şey burada da, üstelik daha parlak ve daha güzel bir bi­çimde görünüyordu. Ayrıca hükümdar, bütün bu güzellik­ler arasında kendini de seyrediyordu.
Rum ressamların çalıştıkları bölüm, hükümdarın gözle­rini kamaştırdı. Salondaki tüm güzellikle birlikte kendi gü­zelliğini de yansıtan bu bölümü hükümdar daha anlamlı buldu ve daha çok beğendi.
Böylece Rum diyarının ressamları bu imtihanı kazandı­lar ve hükümdardan daha çok hediye ve takdire mazhar oldular.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat