Pamuk prenses masalı klasikler
Renkli Dünya Çocuk Klasiklerinden – Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
12/08/2017
Sarayın çatısındaki deve
Mesnevi’den Nefsine Av Olmak
14/08/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Papazın Müezzine Hediyesi

Hediye mesneviden

Mesnevi’den Papazın Müezzine Hediyesi,Müslümanlarla Hristiyanlarm birlikte yaşadığı bir ma­hallede bir cami, bir de kilise vardı. Kilisede çan çalar, mi­nareden de ezan okunurdu.
Caminin güzel sesli müezzini, duygulu ve tatlı sesiyle birçok Hristiyanın Müslüman olmasına neden olmuştu.

Bu müezzinin başka yere tayininden sonra, sesi pek çir­kin bir müezzin geldi camiye. Ezan okuyuşu, herkesi ra­hatsız edecek kadar kötüydü.

“Bırak ezanı başkası okusun, senin okuman yüzünden birçok kavgalar oldu, düşmanlık uzamasın” dedilerse de müezzin inat etti ve pervasızca ezan okumaya devam etti.

Halk, umumi bir kargaşanın çıkmasından korkarken, bir de baktılar ki kilise papazı, elinde bir hediye paketi ol­duğu halde müezzini arıyor.
“Söyleyin, o müezzin nerede? Onun salası ve ezanı beni çok mutlu etti; bu hediyeyi ona sunacağım” diyordu.

“Yahu!” dediler, “Nasıl olur? Hiç o bet ses, insana rahat­lık verir mi, bir yanlışlık olmasın?”

Papaz dedi ki:
“Hayır, sizin bildiğiniz gibi değil, bir anlatayım da din­leyin. Benim pek güzel ve çok akıllı bir kızım var. Çoktan­dır Müslüman olmaya karar vermişti. Bu sevda kafasından bir türlü çıkmıyordu. Nice papazlar ona öğüt verdiği halde bir türlü tesir edemediler. Gönlüne iman sevgisi Öyle bir yerleşmişti ki, vazgeçirmek mümkün değildi. O, an be an imana yöneldikçe ben dert, azap ve işkence içinde kıvranı­yordum. Elimde hiçbir çare kalmamıştı.

“Nihayet bu müezzin ezan okuyup da sesi kiliseye ge­lince kızım, ‘Bu çirkin ses nedir? Kulağıma geldi de beni berbat etti. Bütün ömrüm boyunca bu kilisede, şu manas­tırda bu derece çirkin bir ses duymadım* dedi.

“Kızkardeşi, onun ezan olduğunu, Müslümanların oku­yup insanları ibadete çağırdıklarını söyledi. Kızım önce inanmadı. Başkalarına da sorup araştırdı. Onlar da aynı şeyi söyleyince yüzü sapsarı kesildi ve Müslümanlık hevesi kalmadı. Dinini değiştirmekten vazgeçti. Ben de dertten, azaptan kurtuldum. Dün gece korkusuz, rahat bir uyku uyudum.

“İşte onun sesinden mutluluk duymamın sebebi bu. Bundan dolayı da ona hediye sunacağım, nerede o adam?”

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat