Sihirli kutu masalı
Renkli Dünya Çocuk Klasiklerinden – Sihirli Kutu
09/08/2017
Leyla ve mecnun bakışı
Mesnevi’den Leylanın Güzelliği ve Mecnunun Bakışı
09/08/2017

ülkesinde kuşlara meraklı bir avcı varmış.
Hem yemeye meraklı, hem de tutup kafese kapatıp sey­retmeye, söyletip dinlemeye.
Ormanın kuytusuna kapanı kurmuş, pusuya yatmış. Tüyleri alacalı bulacalı nadir bulunur az rastlanır cinsin­den bir kuş da gelmiş girmiş kapanın içine.
Avcı ortaya çıkınca kuş yalvarmaya başlamış:
“Avcı avcı bırak beni gideyim. Yemeğe kalksan ufacı­ğım, pişirdin mi benden bir lokma bile et çıkmaz. Kafese kapatsan ağzımı bile açmam, ne şakırım ne konuşurum, ama beni özgür bırakacak olursan sana üç öğüt veririm ki hem çok mutlu olursun yaşamda, hem de çok başarıh.”
Avcı düşünmüş taşınmış:
“Eh söyle bakalım şu üç öğüdünü o zaman bırakırım seni,” buyurmuş….
” Önce…” demiş kuş, başlamış saymaya:
1- Sağduyuya, akla aykırı düşecek hiçbir şeye inanma.
2- Yaptığın hiç bir şeyden pişmanlık duyma, gerçekleş­tiremeyeceğin şeyler için üzülme
3- Asla ama asla imkânsızın peşine takılma….” Avcı şöyle bir bakmış kuşa:
“Bu söylediğin büyük cevherler değil, ben zaten yaşa­mımda her an bu prensipleri uyguluyorum. Ama fazla işe yarayacak bir kuş değilsin, o yüzden sözümü tutup seni bı­rakacağım,” demiş.
Kuş fırlamış yakındaki bir ağacın tepesine, açmış ağzını yummuş gözünü..
“Avcı avcı, salak avcı sen beni herhangi bir kuş mu bel­ledin? Ben bütün kuşlardan daha farklı bir kuşum.
Kalbim yakuttan benim. Kalbimin yerinde kocaman bir yakut var, beni kesip kalbimi çıkarsaydm dünyanın en zengin adamı olacaktın.”
Bunu duyan avcı çılgına dönmüş, bağırıp çağırmaya başlamış… “Seni yine yakalayacağım” diye tepinmiş, deli­ye dönmüş hırsından. Hemen ağaca tırmanmaya başla­mış.
Kuş ağacın en üst dallarından birine adamın erişeme­yeceği bir yere konmuş. Avcı üst dala erişip de kuşu yakalayayım derken yuvarlanmış ağaçtan….
“Nasılsın bakalım?” demiş kuş, “Öğütlerimi beğenme­miştin, ben bunların hepsini zaten biliyordum demiştin. Ben sana ne dedim önce? Sağduyuya akla ters gelecek hiç­bir şeye inanma. Be adam kalbi yakuttan kuş olur mu? He­men inandın, gözün döndü. Yaptığın hiç bir şeyden piş­manlık duyma, yani sonradan pişman olmamak için bir şeyi yapmadan önce iyice düşün taşın, dedim. Beni bırak­tın, ardından da hemen bıraktığına pişman olup peşime düştün.
Üçüncü öğüdüm, gerçekleşmesi imkânsız bir şey için boş yere gücünü harcamaydı. Sen beni nasıl yakalarsın, ben kuşum, uçmuş uçmuş en üst dala konmuşum. Sen oraya nasıl erişirsin be adam?”
Kuş bunları söyledikten sonra uçmuş gitmiş.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat