En değerli şey - Mesnevi
Mesnevi’den En Değerli Şey
25/07/2017
Fil nasıl? mesnevi
Mesnevi’den Fil Neye Benzer?
25/07/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Eşkiyaya Dua Eden

Mesnevi -eşkiyaya dua

Mesnevi’den Eşkiyaya Dua Eden,Memleketin birinde bir vaiz vardı. Vaaz etmek için kür­süye çıkınca, yol kesici eşkıyaya dua ederdi.
Ellerini kaldırır.
“Yarabbi!” derdi. “Kötülere, bozgunculara ve eşkıyaya merhamet et. Hayır sahipleriyle alay edenlerin hepsine, bütün kafir gönüllülere, kiliselerde, manastırlarda bulu­nanlara sen merhamet et.” derdi.
Ancak iyi ve temiz kişilere hiç dua etmezdi. Halk bir gün basma toplanarak:
“Senin bu duaların, alışılmış, işitilmiş dualara benzemi­yor. Sapıklara, hayır duada bulunmak, büyüklük, asalet değiîdir. Biz böyle şeyler görmedik, neden kötülere dua edip duruyorsun?” dediler.
Vaiz dedi ki:
“Ben onlardan iyilikler gördüğüm için onlara hayır dua ediyorum. Onlar bana o kadar kötülüklerde bulundular, o derece zulmedip cefalar çektirdiler ki, nihayet beni serden kurtardılar, hayra yönlendirdiler. Ben ne zaman dünyaya yöneldiysem, dünya malına candan bağlandımsa onlar­dan eziyetler gördüm, dayaklar yedim. Bütün çektiklerime karşı, Allah’a sığındım, iyiliğe, güzelliğe yöneldim. Kısaca beni o vahşi eşkıyalar dize getirdiler. Benim iyiliğime se­bep onlardır. Onlara dua etmeyeceğim de kime dua ede­ceğim?”

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat