Azrailden kaçmak
Hz.Süleyman Ve Azrailden Kaçan Genç
11/07/2017
mesneviden hikayeler - mevlana
Mesnevi’den Aşığın Mektubu
11/07/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Çürük Elma Hikayesi

mesneviden hikayeler - mevlana

Mesnevi’den Çürük Elma Hikayesi,Eskiden Türk boylarından birinin yaşadığı bir beldede bir Bey, atıyla giderken yolun kenarındaki ağacın altında uyuyan bir adam gördü.

Baktı ki, siyah bir yılan, kendi aşiretinden olan o ada­mın açık ağzından içeri giriyor. Adam her şeyden habersiz derin uykusunu sürdürüyordu.
Bey, hemen atından inip adamın yanına gitti ve onu uyandırdı. Adam, karşısında Beyi görünce hemen toparla­nıp kalktı ve “Buyur Beyim, birşey mi oldu?” diye sordu.
Bey, “Hiç itiraz etmeden yerdeki şu çürük elmayı ye ve şu karşı duvara kadar koş, gel” diye emretti. Adam, çürük elmayı yiyip koşmaya başladı.
Ama içinden, “Bu Bey niçin bana zulmediyor? Ben ona ne yaptım da bana böyle muamele ediyor?” diye düşünüp kızdı.
Derken çürük elma midesini bulandırdı, koştuğu için de midesi ağzına gelip istifra etti. Bir de baktı ki, siyah bir yılan, içinden çıkmış. Şaşkın şaşkın Bey’e baktı. Bey dedi ki:
“Sen uyurken o yılanın ağzına girdiğini gördüm. Seni uyandırıp, ‘îçinde yılan var!’ deseydim, ödün patlar belki de korkudan ölürdün. Sen içindeki yılanı bilmediğin için çürük elmayı sana yedirip koşmanı istememi zulüm zan­nettin. Halbuki ben seni o yılandan kurtarmak için böyle yaptım.”
Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat