Evlat
Mesneviden Hayırsız Evlat Hikayesi
04/07/2017
Hayır ve şer
Mesnevi’ den Kap kaç’taki Hayır ve Şer
08/07/2017
Hepsini Görüntüle

Mesnevi’den Bir Çocuğun Ateş’e Atılması

Ateşe atılan çocuk

Bu hikayemiz Mesnevi’den Bir Çocuğun Ateş’e Atılması

İslâmiyetten önce îsrailoğullarından zalim bir kral ken­di dininden olmayanlara zulmediyordu. Bir meydanda Nemrud’un ateşi gibi büyük bir ateş yaktırmış, yanına da bir put diktirmişti. Isa dinine inananları oraya toplamış, puta secde etmeyenlerin ateşe atılmasını emretmişti.
inancından vazgeçmeyenler tek tek ateşe atılmaktaydı. Sıra, kucağında çocuk olan bir kadına gelmişti. Herkese söyledikleri gibi ona da puta secde etmesini söylediler. Ka­dın, “Ben Allah’tan başkasına secde etmem” deyince, ço­cuğu kucağından alıp ateşe fırlattılar. Dev alevler hem ço­cuğu, hem de kadının içini yaktı kavurdu.

“Eğer inancında direnir, puta secde etmezsen seni de atacağız” dediler.

Çocuğunun yakılması karşısında aklı başından giden kadın, ne yaptığını bilmez bir halde puta yaklaştı. Tamsecde edeceği sırada ateşin içinden çocuğunun sesini işit­ti:

“Anne, sakın yapma. Ben burada çok rahatım. Dıştan ateş görünen bu yer bir gül bahçesi, Yüce Allah’ın Cenneti. Hiç korkmadan at kendini ateşe.”

Çocuğun sesiyle kendine gelen anne döndü ve kendini ateşe attı. Diğer inanmışlar da kendiliklerinden ateşe atla­maya başladılar.

Gelenin kendini atması karşısında zalim kral korktu, utandı ve yaptıklarına pişman oldu. insanlara bir fiili zorla kabul ettirmenin mümkün olmadığını anladı, zorlamanın inancını daha çok pekiştirdiğini gördü, bundan vazgeçti.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat