Büyücü mesneviden
Mesnevi’den Hükümdar,Şehzade Ve Büyücü
26/07/2017
Parmak çocuk masalı
Renkli Dünya Çocuk Klasiklerinden Parmak Çocuk
28/07/2017

Klasik Çocuk Masallarının Orjinali Nasıldır?,Şu an Dünyada ve ülkemizde çocuklar için yazılmış bir çok masal bulunmakta.Bu hikayelerden bir çoğunu sizde biliyorsunuz,bazılarını duymadınız bile eskiden okuyp unuttuklarınızda vardır.Klasik diyince eskiden beri anlatılan ve bir çok kişinin bildiği defalarca okunmuş okutulmuş kitaplara diyoruz.Bu kitapların ilk çıkış kaynağı hiç şüphesiz fransız yazar Charles Perrault’nun payı büyüktür.Çocuklarına anlatmak için hikayeler ve öyküler toplamış,bugüne ulaşmalarına yardımcı olmuştur.Daha sonra sizinde tanıdğınız iki kardeş olan grimm kardeşler bu bayrağı biraz daha ileri taşımış köy köy dolaşıp bu masalları kitap haline getirmiştir.

Kül kedisi – sinderella

Kırmızı başlıklı kız

Deniz Kızı

Kurbağa prens

Pamuk prenses ve yedi cüceler

Çizmeli kedi

Parmak çocuk

Uyuyan Güzel

Altın kaz

Fareli köyün kavalcısı

Mavi Sakal

Hansel ve Gretel

Aladdin ve sihirli lambası

Ali baba ve kırk haramiler

 

Orjinal avrupa hikayelerinden ölüm sıkça işlenir.Konu ile ilgili Giambattista Basile’nin yazdığı masalların masalına göz atılabilir.

Uyuyan güzel

uyuyan güzel‘de uyuduğu yıllar içerisinde 2 kez doğum yapmıştır,onu prensin öpücüğü değil doğurduğu bebeklerden birinin uyuyan güzelin parmağını emer parmağındaki onu uyutan keten parçası çıkınca uyanır.Bu arada prens Aurora adında biriyle evlenmiş ve kral olmuştur.Aurora uyuyan güzelin çocularını bir tencerede pişirip krala yedirmek istersede bunda başarılı olamaz.

Külkedisi – Sinderella

Sinderella’nın(aslınd adı rhodopis) iki üvey kardeşlerinin ayaklarına uymayan ayakkabıyı giymek için annesinin zorlamasıyla ayağının parmaklarını diğeri topuğu büyük olduğu için topuğunu keser sinderella güvercinlerine düğün sırasında affetmez kardeşlerinin gözlerini oydurararak geri kalan hayatlarında dilencilik yaparak hayata devam etmelerini sağlar.

Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı başlıklı kızın sonunda bir ormancı yada avcının kurdun karnındanküçük kızı ve büyük annesini kurtardığını hepimiz biliriz.Ama orjinalinde masal kurdun kırmızı başlıklı kızı yemesiyle bitmektedir.

Rapunzel

Rapunzel masalında yakışıklı prensin rapunzeli asla kuleden kurtarması yoktur,hatta bir çocuk doğurup onu kulede bütür.

Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel’de bilindiği gibi gretel tandıra yada ocağa eğilen yaşlı cadıyı iter ve hanseli’de kendisini’de kurtarır. Ama orjinalde cadı yoktur,iblis bulunur ve hanesel ve gretel onu bıçkı makinesi ile paramparça ederler(detayı daha vahşice) kaçarkende tüm altınlarını yada paralarını almayı ihmal etmezler.

Fareli Köyün Kavalcısı

Fareli köyün kavalcısında ise parasını alamayan kavalcı çocukları kaval çalarak dağa hapseder ve parayı alınca çocukları serbest bırakır diye bilmekteyiz,Orjinalde tüm çocukları nehire götürüp boğulmalarını seyreder sadece diğer çocuklardan geride kalan topal çocuk kurtulur.

Kurbağa Prenses

Kurbağa prenste ise bilindiği gibi prenses gelir kurbağayı öper o an büyü bozulur yakışıklı prens ortaya çıkar mutlu son.Fakat orjinalde ise sadece akla hayale gelmeyecek istekler sonunda prens öpmekle yetinmez,en sonunda bunlardan sıkılan prenses kurbağayı duvara çarpar kurbağa ölünce yakışıklı prens halini alır.

Küçük Deniz Kızı

Küçük Deniz Kızı hep mutlu sonla bittiği sanılıyor fakat deniz kızı aşkı için sesinden vaz geçer ama sevdiğini aşkını anlatamadığından adam bir başka birisiyle evlenir.Tekrar denize dönmek istediğinde ona verilen hançerle sevdiğini öldürmesi istenir.Deniz kızı yapamayınca denizde bir köpük olarak kaybolur yada andersene göre rüzgar onu alıp götürür yani ölür.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk prenses ve yedi cüceler Kraliçe avcıdan sadece kalbini değil pamuk prensesin tüm sakatat ciğer,dalak,böbrek,kalp gibi organlarını akşam yemekte yiyebilmek için ister.Pamuk prenses büyülü elmayı yiyince öldüğünde öpücük onu kendine getirmez prens atıyla götürürken ayılır.Kraliçe ise sarayda yakalandığında kızgın demirden dövülmiş ayakkabı giydirilerek ölene kadar dans etme cezasına çarptırılır.

Rumpelstiltskin

Rumpelstiltskin Bildik versiyonda lanetli cüce ortadan kaybolur,bir daha gören olmaz yani sırra kadem basar.Orjinalinde adı tahmin edilince cüce sinirden bacağını o kadar sert toprağa basar ki bacağının biri toprağa gömülür,diğerini ise asıla asıla çekip koparır ve ölür.

Altın saçlı kız

Altın saçlı kız(Goldilocks) ve üç ayı
Bilindik versiyonundaki gibi ayılarla macera yaşamıyor.Ayılar eve gelip kızı yiyor masal bitiyor.Başka versiyonda altın saçlı kız yaşlı birisi ve onu camdan atıyorlar her yanı kırılıyor bu sebepten ayılar rehabilitasyon için gönderiliyor.

Pinokyo

Pinokyo Carlo Collodi’nin orijinal versiyonunda Gepetto okuladan kaçan pinokyaya kızınca yaşlı adamın onu taciz ettiğini söyleyip babasını tutuklatıyor.Bir akşam çekirge jimmyi ezerek öldürüyor.Hikayenin sonunda ise asılarak ölüme mahkum ediliyor.Nasıl olacaksa?

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat