necip fazıl
Kısa Hikayeler ve Necip Fazıl
07/04/2018
kara şimşek - Hikayelerimiz
Kara Şimşek – Knight Rider 1982-1986
30/04/2018

Pazar günleri Sabahın köründe kalkmamıza sebep bir çizgi filmdi, voltron ama biz ona Türkçe voltran diye söylerdik.Hemen arkasından western filmleri yayınlanırdı.

Voltran(voltron) diğer çizgi filmlerinden ayıran özelliği,birlikten kuvvet doğar mesajı verilirdi.Çünkü bütün çizgi film kahramanları bireysel mücadele verirken voltran(yada voltron) beş kişilik ekipten oluşmaktaydı.

Bu ekip Siyah, Yeşil, Mavi, Sarı, Kırmızı renkten oluşan beş arslanı idare ederlerdi. mavi aslan su, sarı kayalardan, yeşil balta girmemiş ormanlardan,kırmızı yanar dağın içinden,Siyah arslan maden gibi bir yerden çıkardı.Siyah arslan başı ve gövdeyi oluştururdu, mavi arslan sağ bacağı, yeşil arslan sol kolu, sarı arslan sol bacağı kırmızı arslan da sağ kolu oluştururdu.

Voltran(voltron)hikayesi star wars filmindeki gibi,”Uzun zaman önce evrende bir efsane doğdu,voltran(voltron) efsanesi diyerek başlardı”. Düşmanları zarkon adında tipsiz bir vatandaş tüm evreni ele geçirmiştir.Beş kişiden oluşan bu ekip hapisten kaçarlar, bir uzay gemisi çalıp kaçarlarken gemi arızalanır.Çölden ve kayadan oluşan bir gezegene düşerler.Burda kendisi ve kızından başka kimse olmayan çölde kendisini kral kızını da prenses olarak tanıştırır.Voltran(voltron) yüzyıllardır aranmasına rağmen bulunamamıştır, insanlığı kurtaracak bu robotların koruyucusu kral ve prenses herkesten gizlemektedir.Ekibimizdeki kişilerin iyi kişiler olduğu anlaşılınca anahtarlar ortaya çıkar.Tünellerden epey bir süre kaydıktan sonra hepsi bir aslanın içine düşer.

Arslanlar kötü zarko’ nun robotlarından bir süre dayak yedikten sonra hep birlikte havaya doğru uçarak geri çekilir hep bir ağızan “Voltran , voltran , voltran” diye bağırdıktan sonra.Ayakları ve bacakları oluşturun,kolları ve gövdeyi oluşturun,bende başını oluşturacağım der, bu replik bir çok kez ti ye alınmıştır.Bazen voltran(voltron)  olması onları kurtarmaz teknik hatalar çıkar tam orada “to be continued” devam edecek yazısı çıkardı.

Biz tüh diyerek ekranlardan ayrılırdık bir hafta beklerdik.Ertesi hafta voltron mücadele edip yenileceği sıra ışın kılıcı’nı oluşturup düşmanını biçerdi.Bizde rahat bir oh derdik, hiç sorgulamazdık ulan bu kadar tatava’ya ne gerek vardı. Baştan kılıcı oluşturup kazansaydınız ya diye hiç aklımıza gelmezdi.

Japon çizgi filmi olan Voltran(voltron) manga ve doğu kültürünün bir yansımasıydı.Hep merak ettiğim neden? robotlar iki parça değilde, beş parçaydı.Bu klasik doğu kültüründe beş element’e atıfta bulunur Dünya’nın bu elementlerden oluştuğu söylenir.Ateş, Toprak, Ağaç, Su, metal

Kırmızı Arslan : Lav, yani Ateş

Mavi Arslan : Su

Gri Arslan : Toprak(yada kül)

Siyah Arslan : Demir

Yeşil Arslan : Ağaç

Bu çizgi film de bir gün son buldu ve yerine Robotech (Robotek) adında başka bir çizgi film başladı.Bunda öyle beş kişinin birleşip düşman robotlara girdiği bölümler yoktu.Günümüzde Voltran(voltron) netfilikte farklı ve daha modern teknolojiyle çizilmiş olarak yayınlanmaktadır.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat