Dostluk hikayesi
Hikayelerimiz Dostum İçin
01/06/2017
Öfke kontrolü
Öfke Kontrolü Nasıl Yapılır?
01/06/2017
Hepsini Görüntüle

Deniz Yıldızını Kurtaran Adam

Deniz yıldızını kurtaran adam

Bu hikayemizin adı Deniz Yıldızını Kurtaran Adam, Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden bir kişi varmış. Çalışmaya başlamadan önce sabahları kumsalda yürüyüş yaparmış. Bir gün ileride, uzaklarda, dans eder gibi hareketler yaparak kendisine doğru gelen bir insan silueti fark etmiş. Başlayan günü dans ederek karşılayan biri olabileceğini düşünmüş. Ancak yaklaştıkça siluetin bir genç adam olduğunu görmüş. Genç adam, birkaç adımda bir, yerden bir şeyler alıyor ve okyanusa fırlatıyormuş. Yaklaşıp ona sormuş :

“Günaydın delikanlı. Hayrola, ne yapıyorsun böyle?

“Genç adam cevap vermiş: “Okyanusa deniz yıldızı atıyorum.”
“sanırım şöyle sormalıydım” demiş ;

“Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsun?”
“Görmüyor musunuz, güneş yükseliyor ve sular çekiliyor. Onları suya atmazsam ölecekler.”
“Ama delikanlı, baksana, kilometrelerce kumsal var ve baştan aşağı deniz yıldızıyla dolu. Sen bir kaç tane atmışsın ne fark eder ki?”

Genç adam kibarca dinledikten sonra eğilerek bir deniz yıldızı daha almış, dalgalanan okyanusa doğru fırlatmış ve; “Bakın” demiş, “Onun için şimdi’ den çok şey fark etti.”

yaşlı adam, genç adamın cevabından pek bir şey anlamamış. yazısının başına geçmek üzere kulübesine dönmüş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın yaptığı bir türlü gözünün önünden gitmemiş. Koca bilim adamı, o yazar, o büyük şair, o bilge kişi, gencin davranışının özünü kavrayamamış. Geceyi de sıkıntılı, yarı uyanık, aynı şeyleri düşünerek geçirmiş. Gözüne uyku girmeyeceğini anlayıp sabaha karşı daha gün ağarmadan kalktığında gencin yaptığını bir anda kavrayıvermiş ve bunu anlamakta geciktiğinden dolayı da mahcubiyet hissetmiş. Güneş görünmeye başlar başlamaz sahile inmiş ve genci bularak bütün sabahı onunla okyanusa deniz yıldızı atarak geçirmiş.
Evrende bir seyirci olmayı ve olup biteni izlemeyi değil, bir oyuncu olmayı ve fark yaratmayı seçmek ve bunun için küçük de olsa, tüm sorunları halletmese de aktif olarak bir şeyler yapmak! işte felsefe buydu. Yaşlı adam söyle dedi, Felsefeniz olsun ve ona göre yapın, bir şeyler yapın, birileri fark edecektir, değişecektir.

 

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat