Daire yi Bozma! (Non turbare meum curriculum) Hikayesi

Spartacus (Spartaküs)
Spartacus (Spartaküs)
12/05/2018
Cinayet Dosyası -Murder she wrote(1984-1996)
Cinayet Dosyası -Murder she wrote(1984-1996)
24/05/2018
Hepsini Görüntüle

Daire yi Bozma! (Non turbare meum curriculum) Hikayesi

Arşimet

“Non turbare meum curriculum” Latince, Türkçesi “Dairemi bozma”. Arşimet bir çok buluşa imza atmış Bilim Ve Fikir adamıdır.En ünlü buluşu Hamamdan çıplak koşarken bir yandan “Evreka! evreka!” yani “buldum,buldum” diye bağırarak taşan su ile cismin kütlesini hesapladığı hikaye’yi bilmeyen yoktur. “Bana Kaldıracımı koyacak yer gösterin Dünyay’yı yerinden oynatayım” yine onun sözüdür.Sonsuz mil icadı gemilere dolan suyun yada sondaj sırasında çıkan toprağın atılması için bir boru içerisinde vida benzeri milin hareket etmesine dayanır.Yine odaklanmış ayna sistemi kullanarak uzaktan askeri gemilerin yelkenlerini yakarak gemileri batıran icat yine kendisinindir.Pi sayısını ilk olarak tam olarak hesaplayan Arşimed’ dir.Tüm bunlara rağmen bilim uğruna ölen bilim adamlarından birisidir.Bu konuda farklı senaryolar anlatılmaktadır.

Birinci senaryo, Arşimet Hesap yapmaya dalmıştır

Bir Romalı askerin onu Marcellus’a Götürmek istediği fakat Arşimet’in çalıştığı problemi çözüp ondan sonra gideceğini söylemesi üzerine askerin Arşimet’i öldürdüğü şeklinde anlatılmaktadır.

ikinci senaryoya göre bir Romalı asker koşarak kılıcını çekip öldürmek için arkasından geldiğinde Arşimet hiç aldırmadan çalışmasına devam etmiş ve Romalı asker tarafından öldürülmüştür.

Üçüncü senaryoya göre güneşin büyüklüğünü hesaplamak için kullanacağı çemberler, açılar ve matematiksel aletlerle Marcellus’a giderken askerler altın taşıdığını sanıp Arşimet’i öldürmüşlerdir.

Dördüncü Senaryo’da elinde bir çubukla Çember ve açılar çizen Arşimet sokak ortasında hesap yapmaya o kadar dalmıştır ki o sırada sokaktan geçmekte olan askerleri elindeki sopayla iterek “Non turbare meum curriculum-Dairemi bozma” demiş sinirlenen asker kılıcını çekerek onu öldürmüştür.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat