Uzayı keşfetmek
Bilim Dergisi Sayı 01 Uzayı Keşfetmek
15/05/2017
Kazı bağırtmadan yolmak
Kazı Bağırtmadan Yolmak Hikayesi
15/05/2017
Hepsini Görüntüle

Baltayı Bilemek Hakkındaki Hikayemiz

Baltayı bileme zamanı

Hikayelerimiz ailesi olarak sizlere ibret verici yada örnek alınması gereken kısa yazı ve hikayeleri paylaşıyoruz bu sayede belki sadece küçük okuyucularımıza değil büyüklerinde örnek alması gereken hikayelerden birisidir bu defaki yazımız doğru çalışma ile ilgili iyi okumalar keyfini çıkarın.   🙂

Bir ormanda iki Oduncu ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağaç devrilirken hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu ne dinleniyor ne öğle yemeği için kendine vakit ayırıyormuş. Aksamları da arkadaşından bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi
bırakıyormuş. İkinci adam ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Bir hafta boyunca bu tempoda çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

İkinci adam çok daha fazla ağaç kestiği anlaşılmış.

Birinci adam öfkelenmiş :

” Bu nasıl olabilir ? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ise basladım,
senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin.Böyle bir şey nasıl olabilir? bir yanlışlık olmalı

İkinci adam yüzünde tebessümle yanıt vermiş :

” Ortada bir yanlışlık yok. Sen durmaksızın çalışırken, ben arada bir dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az cabayla daha çok ağaç kesilir.”

Doğru çalışma teknikleri :Kendimizi geliştirmek , baltamızı bilemektir. Kendimize zaman ayırıp,
yaşamımızı objektif bir bakışla gözden geçirmektir. Zayıf bulduğumuz alanlarımızı geliştirmek için caba göstermektir. Bu, zihnimizin, ruhumuzun,karakterimizin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir koşuldur.

Ünlü Delphi tapinağında Sokrat’ın su sözü yer alır :

” İnsan Kendini Tanı “
Kendini tanımak, su anda olduğumuz noktayla olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında fark olmaması anlamına gelir.

Bireysel ve is yaşamımızda basarili, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak,baltamızı bilemek için kendimize zaman ayırmalıyız.

Bizi takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pinterest
Instagram
Telegram
VK
WhatsApp
Snapchat